Německu hrozil útok na letiště v Berlíně, domnívají se tajné služby

Německé tajné služby měly od začátku září indicie, že Islámský stát v zemi chystá útok proti nádražím, vlakům nebo letištím. Televizi ARD to řekl šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen, podle něhož nakonec informace ukazovaly na možný útok proti jednomu z berlínských letišť. I na základě tipu zpravodajských služeb byl v noci na pondělí dopaden podezřelý Syřan Džábir Bakr.

Německá policie na letišti Berlín Tegel
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Paul Zinken

Spolková zpravodajská služba (BND) a Spolkový úřad na ochranu ústavy, který v Německu zastává roli civilní kontrarozvědky, dostaly první informace o možném útoku od zahraničních zpravodajských služeb. Na jejich základě se jim ve čtvrtek podařilo identifikovat dvaadvacetiletého Bakra, jehož začaly nepřetržitě sledovat.

V pátek si Bakr v jednom obchodě pořídil tavné lepidlo. „Okamžitě jsme dali do pohybu veškerá opatření vedoucí k zásahu, protože jsme vycházeli z toho, že to může být poslední chemikálie, kterou potřebuje, aby vyrobil bombu,“ uvedl Maassen, jehož instituce ve stejný den informovala saskou policii.

Ta chtěla Bakra ve východoněmeckém Chemnitzu (Saské Kamenici) zatknout v sobotu ráno, muž jí ale unikl. Za pomoci dvou Syřanů ho policie dopadla v noci na pondělí v Lipsku.

Bakr měl stejnou výbušnou látku, která zabíjela v Bruselu a Paříži

Bakr, který je nyní spolu s jedním dalším Syřanem ve vazbě, měl v bytě v Chemnitzu 1,5 kilogramu výbušných látek, včetně triacetonu triperoxidu (TATP), jejž použili i atentátníci v Paříži a Bruselu. Pro výrobu takové výbušniny jsou podle nejvyššího státního zástupce Petera Franka, který má nyní případ na starosti, potřeba speciální znalosti.

V úterý německá policie kvůli bombové hrozbě evakuovala nádraží v Rastattu na jihozápadě země. Přerušena byla i železniční doprava na spojnici mezi Mannheimem a švýcarskou Basilejí. Nic podezřelého se zatím nenašlo.