Cíl Rhodos. Zeman s Klausem míří na kontroverzní Jakuninovu akci

Prezident Miloš Zeman odletí odpoledne spolu se svým předchůdcem Václavem Klausem na Rhodos. V Řecku se zúčastní 13. ročníku konference Dialog civilizací. Zeman tam promluvil už před dvěma lety. Jeho účast vyvolala vlnu kritiky mimo jiné proto, že akci pořádá ruský podnikatel Vladimir Jakunin, který je blízkým přítelem šéfa Kremlu. Po ruské anexi Krymu ho USA zařadily na sankční seznam.

Český prezident před dvěma lety na Rhodu vyzval ke zrušení protiruských sankcí, které jsou podle něj zbytečné a kontraproduktivní. „Mají opačný efekt, než očekávali jejich autoři. Mezi civilizovanými státy je zapotřebí rozvíjet dialog, založený na principu výměny výrobků, kapitálu a samozřejmě informací, bez žádné cenzury,“ prohlásil tehdy Zeman. Za skutečnou hrozbu označil radikály z Islámského státu.

Ovčáček: Jezdit jen na nekontroverzní akce nikam nevede

Bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda upozornil, že konference se kromě Zemana a slovenského premiéra Roberta Fica neúčastní žádní současní západní politici. „Chtěl bych, aby prezident naší republiky jezdil na ty konference, kde jsou skuteční lídři, premiéři, hlavy států Evropy, Spojených států. Dokonce ani prezident Vladimir Putin na Rhodu není,“ podotkl Svoboda.

Významní státníci z celé světa včetně amerického prezidenta Baracka Obamy míří na páteční pohřeb izraelského exprezidenta Šimona Perese.

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka „jezdit jen na nekontroverzní akce nepřináší žádné výsledky“. Uvedl, že akce se koná na území Evropské unie. „Pořadatel akce Dialog civilizací sídlí v Berlíně, tedy ve Spolkové republice Německo. Jde o evropskou akci, která je velmi důležitá – sejdou se tam nejen významní politici, ale i významné akademické kapacity,“ dodal Jiří Ovčáček. Zeman mimo jiné ve čtvrtek večer slavnostně otevře český honorární konzulát na Rhodu.

Konferenci pořádá výzkumný institut založený ruským podnikatelem Jakuninem, který sloužil přes dvacet let u KGB a je považován za jednoho z nejmocnějších ruských oligarchů s těsnými vazbami na Kreml. Od března 2014 je podnikatel vystaven americkým sankcím za aktivní podporu okupace Krymu. Sankce EU se na něj nevztahují.

Zeman začal podle dostupných informací létat na Rhodos před deseti lety jako soukromá osoba. Podle Ovčáčka představil Zemana Jakuninovi šéf komunistů Vojtěch Filip, ten to ale odmítá. Další zdroje ze Zemanova okolí ukazují, že Jakunin se dlouhodobě znal s bývalým vysokým důstojníkem komunistické armády Zdeňkem Zbytkem, který krátce po 17. listopadu 1989 potvrdil, že armáda byla stále připravená a vyzývala k potrestání demonstrantů.

V minulosti měl Zbytek velmi blízký vztah se současným prezidentem a byl jedním z členů klubu přátel Miloše Zemana. Později se z něj vyvinula politická skupina SPOZ, která podporovala Zemana v prvních přímých prezidentských volbách a tím mu pomohla dostat se na Hrad. V minulosti měl Zbytek Zemana osobně provázet na rhodská fóra, uvádí nedávná studie think-tanku Evropské hodnoty s názvem Schéma vlivu Ruské federace v ČR.

Jakunin se rád vrací do Česka a chválí Zemana. „Mám pocit, že v současnosti osobnost prezidenta Zemana značně přesahuje ostatní evropské státníky. Pokud se dá dnes ještě o nějakých státnících v Evropě hovořit,“ prohlásil loni na jaře.

Ocenil tehdy i Zemanovu plánovanou účast na oslavách sedmdesátého výročí konce druhé světové války v Moskvě. „Už jen samotná skutečnost, že prezident Zeman přiletí navzdory silné kritice do Moskvy, je projevem politického hrdinství a státní samostatnosti,“ řekl Jakunin.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 2 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 3 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 3 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 3 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 9 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 10 hhodinami
Načítání...