Spiegel: Dodavatel zbraně pro mnichovského střelce tvrdí, že nakupoval i v Česku

Jedenatřicetiletý muž, který prodal střelnou zbraň útočníkovi z Mnichova, podle svého tvrzení nakupoval zbraně také v České republice. Uvedl to magazín Spiegel. Podle něj prodejce zbraní Philipp K. obchodoval i na Slovensku nebo ve Švýcarsku. Osmnáctiletý David Ali Sonboly v červenci jednou ze zbraní od Philippa K. zabil devět lidí a pak i sebe.

Místo útoku - mnichovské nákupní centrum Olympia
Zdroj: www.ece.com

Philipp K. k nákupu i prodeji zbraní a munice využíval takzvaný Darknet, což je obtížně přístupná, anonymní část internetu využívaná mimo jiné k nelegálním obchodům. Zmíněný muž v Darknetu podle Spiegelu vystupoval pod přezdívkou Rico.

V komunikaci s ostatními uživateli této sítě o sobě prozradil mimo jiné to, že sbírání zbraní je jeho zvláštní hobby. Tvrdil, že za jejich nákupem jezdil opakovaně do zahraničí. V Česku prý koupil zbraně Česká 85 a PM-63 s tlumičem, na Slovensku dokonce kalašnikov. Němečtí vyšetřovatelé už dříve oznámili, že zbraň mnichovského střelce zřejmě pocházela ze Slovenska nebo z České republiky. 

Rico na síti také poznamenal, že jeho životním snem je účast na třetí světové válce. Za zločince se ale nepovažoval, „pokud se odhlédne od držení zbraní“.

Okolí nákupního centra Olympia těsně po útoku
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Matthias Balk

Policie prodejce zbraní Philippa K. zatkla v polovině srpna, právě díky jeho předchozím obchodům. Domluvila s ním fingovaný obchod, když předstírala zájem o dvojici zbraní a nábojů v hodnotě osm tisíc eur (asi 216 tisíc korun). Jedenatřicetiletého muže, který už v předchozí komunikaci připustil, že Sonbolymu prodal zbraň, pak strážci zákona zatkli, když mělo dojít k předání zbraní.

Sonboly, Němec s íránskými kořeny, vraždil 22. července u mnichovského nákupního centra Olympia. Vyšetřovatelé už dříve uvedli, že byl příznivcem krajní pravice a vybíral oběti, které vypadaly jako přistěhovalci. Za zbraň a náboje zaplatil 4350 eur (118 tisíc korun).