Změny prosazené Varšavou jdou proti ústavě, zopakovali ústavní soudci

Polský ústavní soud znovu odmítl změny v pravidlech svého fungování, které prosadila vládnoucí konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS). Jsou podle něj neústavní. Kritici tvrdí, že se vedení země snaží ochromit nejvyšší justiční instituci v zemi. Situace znepokojuje i Unii. Varšava ale kritiku odmítá a názor ústavních soudců nechce respektovat.

Polský ústavní soud
Zdroj: ČTK/PAP Autor: RAFAL GUZ

Ústavní krize v Polsku se neustále prohlubuje. Část červencové novely zákona o ústavním soudu odporuje základnímu zákonu země, míní soudci, kteří tak zopakovali verdikt přijatý dříve na neveřejném jednání. Proti byla pouze trojice soudců zvolená PiS.

Protiústavní je podle ústavního soudu například ustanovení umožňující čtyřem soudcům až půl roku blokovat rozhodování celého soudu, anebo zásada posuzovat návrhy v pořadí, v jakém k soudu dorazily bez ohledu na jejich důležitost.

Novelu napadli u ústavního soudu tři opoziční strany, ombudsman i předsedkyně nejvyššího soudu. Měla nahradit normu z loňského prosince, kterou ústavní soud v březnu zamítl. Ani tento verdikt vláda nezveřejnila.

„Polská vláda se snaží naznačit, že ústavní soud by měl být pod jejím přímým vedením. Zatím jí to neprocházelo, čelí kritice ze strany opozice, ale i Unie a Spojených států, které považuje za svého největšího spojence. Ústavní soud je opravdu nyní zablokovaný.“

Vít Pohanka, zpravodaj Českého rozhlasu

Vláda PiS dala předem najevo, že nebude respektovat názor ústavních soudců, protože je podle ní protiprávní, a jejich rozhodnutí nezveřejní v úředním věstníku. Předseda PiS, bývalý premiér Jaroslaw Kaczyński dokonce ve středu pohrozil kroky, které „definitivně rozhodnou, že se ústavní soud podřídí ústavě“.

Spor o ústavní soud mezitím dospěl tak daleko, že Brusel kvůli obavám o demokracii a právní stát v Polsku zahájil proceduru, která by mohla skončit i přijetím sankcí proti Polsku. Varšavu kritizoval rovněž europarlament a Benátská komise sdružující evropské experty na ústavní právo.

Masivní protivládní protesty v ulicích přitom znejišťují zahraničí. Podle agentury Bloomberg odteklo za poslední rok z Polska rekordních 50 miliard dolarů. Vlivná mezinárodní finanční agentura Moody´s už varovala před snížením ratingu země.

Také americký prezident Barack Obama minulý měsíc ve Varšavě vyjádřil znepokojení a „jako přítel a spojenec“ vyzval k podpoře demokratických institucí, právnímu státu, nezávislé justice a svobodných médií.

Video Studio ČT24
video

Zpravodaj ČRo: Polská vláda se snaží ústavní soud ovládnout