Podle novely zákona má ústavní soud rozhodovat za účasti nejméně 13 z celkem 15 soudců, a to dvoutřetinovou většinou, zatímco až dosud stačilo devět soudců a prostá většina. Kontroverzní předpis prosadila loni v prosinci vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS). Podle opozice má tato novela za úkol ochromit fungování nejvyššího justičního orgánu v zemi a omezit jeho nezávislost.
Benátská komise kritizuje jako neústavní volbu nových členů ústavního soudu v předchozím i nynějším parlamentu. Podle mínění komise může novela učinit ústavní soud neefektivní a odmítání vlády PiS zveřejnit nálezy ústavního soudu může krizi jen prohloubit.
„Vysoké kvorum pro usnášeníschopnost, požadavek dvoutřetinové většiny pro přijetí rozhodnutí a striktní pravidla, která znemožňují řešit naléhavé případy, zejména v jejich celkovém účinku, by způsobily neúčinnost (ústavního soudu). Proto by tyto změny ohrozily nejen právní stát, ale také fungování demokratického systému.“
Benátská komise
Agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného polského činitele napsala, že vláda svou oficiální reakci zveřejní v sobotu dopoledne.
PiS je podle polských médií odhodlána ve sporu o ústavní soud neustoupit ani o píď, přestože se Benátská komise chopila vypracování zprávy o situaci v Polsku na žádost vlády, respektive ministerstva zahraničí. Vládní představitelé již dříve uvedli, že názor komise je nezávazný a že je na vládě, nakolik se bude radami z Benátek řídit. Opozice naopak argumentuje tím, že doporučení komise dosud ignorovalo jen Rusko.
Český ministr spravedlnosti Robert Pelikán v reakci na sdělení Benátské komise uvedl, že je „do značné míry zneklidněn tím, co se v Polsku v těchto věcech děje“. Varšavě by doporučil, aby názory Benátské komise respektovala.
Podle polských médií se očekává, že po Velikonocích se bude situací v Polsku znovu zabývat Evropská komise.
Polský ústavní soud ve středu označil nová pravidla regulující jeho činnost za neústavní. Krize v Polsku tím ale neskončila, protože premiérka Beata Szydlová už předem avizovala, že nález nebude považovat za legitimní a nezveřejní jej v úředním věstníku.