Ve Francii vznikne Národní garda, bude pomáhat v boji s terorismem

Francouzský prezident Francois Hollande oznámil vznik Národní gardy, nové bezpečnostní složky vytvořené ze současných záloh, která bude pomáhat stávajícím pořádkovým silám bojovat s terorismem. Národní garda, zvažovaná už od teroristických útoků v Paříži z loňského listopadu, by měla podle prohlášení Elysejského paláce začít fungovat na podzim.

Policejní hlídky na promenádě v Nice po zdejším teroristickém útoku v červenci 2016
Zdroj: Reuters

Hollande už minulou středu, týden po krvavém atentátu v Nice, vyzval Francouze, aby se přidali k rezervistům jednotlivých bezpečnostních složek (četnictva, policie, pozemní armády, letectva a námořnictva).

Ve Francii je systém operačních záloh dvoustupňový. Armáda a četnictvo mají podle deníku Le Monde každá zhruba 28 tisíc dobrovolných záložníků, v jejichž řadách jsou i civilisté. Další stupeň pak tvoří asi 118 tisíc bývalých vojáků a četníků, kteří mají pět let po odchodu z armády povinnost být členem záloh. Celkem je v případě nouze možno mobilizovat 174 tisíc lidí.

Francie v poslední době čelí množství atentátů. 14. července zabil útočník v Nice autem 84 lidí a v úterý dva útočníci zavraždili kněze v kostele na severu Francie. K činu se přihlásila organizace Islámský stát. Vyšetřovatelé už identifikovali i druhého z útočníků pomocí testů DNA jako devatenáctiletého Abdela Malika Nabila Petitjeana.

IS podle agentury Reuters zveřejnil předem natočené video, ve kterém Petitjean vybízí všechny muslimy ke zničení Francie a také se obrací přímo na Hollanda a premiéra Manuela Vallse: „Časy se změnily. Budete trpět, jako trpí naši bratři a sestry. Zničíme vaši zemi!“ Vybízí také muslimy, aby se probrali a vzchopili se k útokům na spojence z mezinárodní koalice bojující proti válečníkům IS v Sýrii: „Bratři vyjděte s noži, s čímkoliv, co je třeba, a napadejte je, zabíjejte je hromadně!“

Video Studio ČT24
video

Zavadil: Francie dostala echo, že Malik chystá útok