Sanders vzdal boj o Bílý dům: „Příští prezidentkou musí být Clintonová“

Bernie Sanders veřejně podpořil svou soupeřku Hillary Clintonovou v boji o Bílý dům. Prohlásil, že se musí stát příští prezidentkou USA. V minulosti přitom opakoval, že Clintonová nemá jeho podporu zdaleka jistou a vše bude záležet hlavně na tom, jaký volební program nabídne.

Video Studio 6
video

Z úhlavních rivalů jsou nově spojenci

Vermontský senátor Sanders během kampaně v New Hampshire prohlásil, že chce přispět k tomu, aby bylo jisté, že Clintonová Trumpa porazí. „Tato kampaň je o potřebách amerického lidu a řešení velmi vážné krize, které čelíme. Nemám pochyb o tom, kudy se v listopadu vydáme. Hillary Clintonová je zdaleka nejlepší kandidátka,“ je přesvědčen politik.

„Musíme učinit vše, abychom porazili Donalda Trumpa a zvolili Hillary Clintonovou. Upřímně řečeno nevím, jak bychom přežili čtyři roky s Trumpem jako prezidentem,“ uvedl Sanders už dříve v rozhovoru pro Bloomberg.

Sanders na Clintonovou tlačil, aby podpořila některé body jeho programu s důrazem na vysokoškolské vzdělání, zdravotní péči a minimální mzdu. „Není žádným tajemstvím, že Hillary Clintonová a já se neshodujeme v řadě otázek. O tom byla kampaň a to je demokracie,“ řekl Sanders. Obě kampaně se ale v řadě oblastí v současné době setkávají, podotkl senátor.

Clintonová poděkovala všem, kteří „věnovali své srdce a duši Sandersově kampani“. „Spojené státy zoufale potřebují vaše hlasy,“ vzkázala Sandersovým stoupencům.

Podle Trumpa se Sanders „zaprodal nepoctivé Hillary Clintonové“. „Fanoušci jsou naštvaní!,“ napsal miliardář na Twitteru.

Za Clintonovou stojí také americký prezident Barack Obama, který vyzdvihl mimo jiné její zkušenosti. V době, kdy sloužila jako ministryně zahraničí, musela podle Obamy přijímat těžká rozhodnutí. I to z ní podle něj učinilo „nejlépe připraveného kandidáta pro prezidentský úřad, jakého kdy Spojené státy měly“.

Hillary Clintonová a Bernie Sanders
Zdroj: REUTERS
Autor: Brian Snyder

Clintonovou vychválil do nebes končící prezident Obama

Obama tak oplatil Clintonové její podporu v roce 2008, kdy podlehla právě jemu v závěrečném zápolení o kandidaturu demokratů na prezidenta.

Bývalá první dáma bude první ženou, kterou vyšle do voleb jedna z velkých politických stran v USA. Její kandidatura pro listopadové prezidentské volby by měla být schválena na nominačním sjezdu demokratické strany, který se uskuteční v červenci ve Filadelfii.

Zdroj: US embassy / ČT24 / Wikipedia.org / Americké centrum