Němci hledají úložiště pro jaderný odpad z odstavovaných elektráren

Jaderný odpad v Německu zamíří pod zem nejspíš až v příštím století. Tvrdí to závěrečná zpráva odborné vládní komise, která měla stanovit kritéria pro výběr konečného úložiště radioaktivního odpadu. Původní scénář, který počítal s výběrem konkrétního místa do patnácti let a dokončením skladu do roku 2050, je podle zprávy nerealistický.

Protesty proti úložišti jaderného odpadu
Zdroj: Reuters

Elektřina z jádra se v Německu vyrábí více než šedesát let. A skoro stejně dlouho se proti ní protestuje. I v den, kdy vládní komise po tříleté práci naznačila, kam byl měl radioaktivní odpad zamířit.

„Mělo by to být hlubinné úložiště v hornině. Musíme najít to nejbezpečnější místo, které bude sloužit milion let,“ říká předsedkyně komise Ursula Heinenová-Esserová.

Video Události
video

Události: Německo hledá místo pro jaderné úložiště

Závěrečná zpráva nezmiňuje žádné favority. Její kritéria v podstatě vylučují jen území Berlína a Hamburku. Až dojde na výběr konkrétního místa, hrozí tak podle kritiků opět protesty veřejnosti.

„Vyhnuli se řadě sporných bodů a kritéria pro hledání formulovali tak vágně, že to nakonec opět bude politické, a nikoli vědecké rozhodnutí,“ míní mluvčí ekologické organizace .ausgestrahlt Jochen Stay.

Ve hře zůstává i dolnosaský Gorleben. Místo, kde je nadzemní sklad vyhořelého jaderného paliva a které je desítky let symbolem protestů proti jaderné energii.

„Říkáme, že všude je Gorleben. Zvolený postup výběru považujeme za nedostatečný na všech místech, která připadají v úvahu,“ tvrdí předseda spolku proti úložišti jaderného odpadu v Gorlebenu Martin Donat.

/*json*/{"map":{"lat":53.03985665559634,"lng":11.381002370250094,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":53.04843711832435,"lng":11.35711669921875,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Konec atomových elektráren podporuje 80 procent Němců. Autoři zprávy teď vyzývají veřejnost, aby hledání úložiště nezdržovala. „Na bezpečném úložišti musíme mít zájem všichni a podle mě se na tom musejí podílet zejména kritičtí spoluobčané, kteří přispěli k tomu, že se Německo rozhodlo s jadernou energií skončit,“ vyzývá člen vládní komise Michael Müller.

Jaderné štěpení objevili němečtí chemici v Berlíně v roce 1938. Ani ne o století později, do roku 2022, chce jejich země odstavit všechny své zbývající jaderné elektrárny.