Na Porošenka prý v Doněcké oblasti stříleli

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů, oznámil mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K incidentu podle něj došlo v pátek, kdy se hlava státu nacházela v Doněcké oblasti. Navzdory střelbě prý Porošenko inspekční cestu nepřerušil.

Petro Porošenko během návštěvy Donbasu
Zdroj: Reuters Autor: Mykola Lazarenko/Ukrainian Presidential Press Service

Lysenko neuvedl, kde k ostřelování mělo dojít. Prohlásil jen, že nepřátelská minometná palba byla v pátek zaznamenána v obcích Zajceve, Majorsk, Avdijivka, Opytne a Voďane, které většinou leží severně od Doněcka. Povstalci tam na armádní pozice vypálili 130 min a 26 granátů, uvedl mluvčí.

„Nehledě na nepřátelskou palbu prezident provedl inspekci několika našich opěrných bodů a pobesedoval s ukrajinskými vojáky,“ konstatoval Lysenko. Několika z nich předal vysoká ukrajinská vyznamenání.

Porošenko už provedl několik neohlášených návštěv neklidného Donbasu, podle dostupných informací se ale dosud do nebezpečné situace nedostal.

Konflikt v Donbasu si podle OSN vyžádal přes 9300 mrtvých a více než 21 tisíc zraněných. Statisíce lidí musely opustit své domovy a odejít buď do Ruska, nebo do ukrajinského vnitrozemí. Kyjev a Západ obviňují Moskvu z podpory separatistů, ta to odmítá.