Izraelci našli další tunel, který do země vedl z Gazy

Izraelská armáda objevila a zřejmě zničila tunel směřující z palestinského Pásma Gazy do Izraele. Podle armádního mluvčího Petera Lernera jde o první tunel objevený od letní války v roce 2014 mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamas, které ovládá Pásmo Gazy.

Tunel vedoucí z pásma Gazy do Izraele (říjen 2013)
Zdroj: Reuters Autor: Amir Cohen

Vojáci východ z tunelu, který byl stále ještě schován pod zemí, nalezli podle Lernera před několika dny. Tunel byl podle něj „neutralizován“. Neupřesnil, jestli to znamená, že byl zničen, nebo jen zatarasen, poznamenal list The Times of Israel.

Stavba zasahovala desítky metrů do území židovského státu a k vyztužení tunelu byl použit cement. Stavba byla dokonce vybavena elektřinou, ventilací a kolejemi, po kterých se odvážel vyhloubený materiál.

Šlo o nový tunel Hamasu, tvrdí Izrael

Podle izraelské armády stáli za stavbou tunelu Palestinci z hnutí Hamas, kteří ho vykopali, aby mohli provádět útoky proti civilistům. V roce 2014 zničil Izrael více než 30 tunelů, které Hamas pod hranicí do Izraele vykopal. 

Palestinci použili podzemní chodbu například při únosu vojáka Gilada Šalita v roce 2006, kterého pak v Pásmu Gazy drželi do roku 2011. Propustili ho výměnou za 1000 palestinských vězňů.

Video Zpravodaj ČT Jakub Szántó: Tunel byl postaven až po válce, není jasné kdy
video

Zpravodaj ČT Jakub Szántó: Tunel byl postaven až po válce, není jasné kdy

„Pátrání po tunelech je nejvyšší prioritou obranných složek a izraelské armády. Nijak jsme své úsilí nezastavili. Vypořádat se s problémem tunelů je velmi složité,“ uvedl nedávno izraelský ministr obrany Moše Jaalon.

„Hamas pokračuje ve stavbě tunelů navzdory ohlášeným snahám izraelské armády zamezit budování nových tunelů. Využívá zřejmě velkou část humanitární pomoci, v rámci které se přes izraelské území dostává do Gazy také stavební materiál určený původně na opravu poškozených domů,“ uvedl zpravodaj ČT Jakub Szántó.

Podle Hamasu tunel vznikl před konfliktem v roce 2014 

Hamas v reakci na objevení tunelu uvedl, že byl „starý“ a že byl postaven ještě před konfliktem v roce 2014. Izraelská armáda ale toto tvrzení odmítla, podzemní chodba byla podle ní nová a vybudovaná nedávno.

Letos v lednu se jeden z tunelů zřítil a usmrtil sedm radikálů z hnutí Hamas. Jeden z vůdců tohoto hnutí Ismáíl Haníja pak na jejich pohřbu uvedl, že budou i nadále pokračovat v budování své sítě podzemních chodeb, aby mohli „čelit střetu s izraelskou okupací“.

Během padesátidenní války před téměř dvěma lety zahynulo více než 2200 Palestinců, ze dvou třetin civilisté, uvedla agentura Reuters. Na izraelské straně přišlo o život 66 vojáků a sedm civilistů.