Wyoming a Colorado favoritům nepřály. Clintonové i Trumpovi jde ale hlavně o New York

Uchazeč o demokratickou nominaci pro prezidentské volby Bernie Sanders porazil ve Wyomingu favorizovanou Hillary Clintonovou. Ve hře bylo ale jen 14 delegátů, nejméně ze všech států. Mezi republikány slavil vítězství v Coloradu Ted Cruz. Donald Trump souboj v Coloradu prakticky vypustil a vedl kampaň ve státě New York. Tam se hraje o podstatně větší počet delegátů. Stejnou strategii zvolila i Clintonová.

Hillary Clintonová na předvolebním shromáždění v New Yorku
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Louise Wateridge

Demokratický prezidentský kandidát Bernie Sanders zvítězil ve státě Wyoming se ziskem 55,7 procenta hlasů. Jeho soupeřka, favorizovaná prezidentská kandidátka Hillary Clintonová, dostala 44,3 procenta hlasů. Na základě předběžných výsledků o tom informoval list The Guardian. Čtrnáct delegátů z Wyomingu si oba demokraté zřejmě rozdělí rovným dílem.

Sanders nyní prožívá úspěšné období, vyhrál už sedm nominačních klání demokratů v řadě. Clintonová je ale stále v čele. Před hlasováním ve Wyomingu získala více než polovinu ze 2383 delegátů potřebných k získání demokratické nominace a Sanders za ní zaostával o 250 delegátů.

Náskok Clintonové je ještě mnohem vyšší, pokud se započítají takzvaní superdelegáti, kteří se oproti delegátům nemusí na sjezdu řídit výsledkem hlasování.

Bernie Sanders na předvolebním shromáždění v New Yorku
Zdroj: ČTK/ZUMA
Autor: Amir Levy

Měřítkem úspěchu bude New York 

Pozornost se už nyní soustřeďuje na hlasování ve státě New York, kde se primárky konají 19. dubna a rozdělí se v nich 291 delegátů. Clintonová a Sanders strávili sobotní den kampaní ve státě, který je pro oba klíčový. Průzkumy dávají větší šance bývalé ministryni zahraničí. Clintonová totiž v minulosti tento stát reprezentovala jako senátorka a považuje ho za svou domácí půdu.

I republikánský favorit na nominaci Donald Trump se soustředí na důležitý New York. Kvůli tamní masivní kampani v zásadě opomenul nominační souboj v Coloradu, který pak jasně ovládl Ted Cruz, získal všech 34 delegátů.