Spojené státy připravily zákon proti propagandě, cílí hlavně na Rusko

Americký Senát projednává zákon, který má na vládní úrovni sjednotit postup proti ruské, ale třeba i čínské propagandě. Novou strategií by se měly řídit ministerstva zahraničí i obrany, zpravodajské služby i média vysílající do světa. Moskva se podle amerického Kongresu snaží Evropu rozdělit a ohrožuje zájmy Ameriky. Kongres už v lednu vyzval tajné služby k prošetření ruských peněz na starém kontinentě.

Sergej Lavrov a John Kerry
Zdroj: ČTK/imago stock&people

„(Rusové) vedou válku uvnitř Evropy prostřednictvím propagandy a dezinformace. Spojené státy by se neměly pouštět do stejných věcí jako Rusko, ale musíme vybudovat schopnost sdělovat pravdu,“ uvedl demokratický senátor a spoluautor zákona proti propagandě Chris Murphy.

Na Hlasu Ameriky, který sídlí ve Washingtonu, ani Svobodné Evropě, která vysílá z Prahy, se nic zásadně měnit nemá. Zákon počítá například s podporou nezávislých médií v zemích, které podle Ameriky nejsou vůči ruské propagandě dost imunní.

Amerika stále prověřuje vazby Kremlu s Evropou

Kongres nedávno vyzval tajné služby, aby se podívaly na kremelské peníze v evropské politice od Francie po Česko. Podle informací České televize vyšetřování ještě neskončilo. Ruská opozice ho vítá. Podle některých ale všechny vazby odkryjí až archivy po konci Putinova režimu.

Video Události
video

Amerika chce potlačit ruskou propagandu zákonem

„Všechny peníze, které převádějí zahraničním partnerům, si zaznamenávají. Bude zajímavé se na tyto složky podívat a nepochybuji, že ten den jednou přijde,“ myslí si ruský novinář a opoziční předák Vladimir Kara-Murza.

„Všude v Evropě ruské peníze podporují politické strany, neziskové organizace a média - cílem je zmást lidi,“ myslí si Murphy. Ukázkovým příkladem je francouzská nacionalistická Národní fronta, jíž předsedá Marine Le Penová – tato protievropská strana dostala od ruské banky půjčku ve výši zhruba čtvrt miliardy korun.

Autorka knihy Za Krymem: nová ruská říše Agnia Grigasová upozorňuje, že to, co veřejnost čte v novinách nebo vidí na titulních stranách, je jen špička ledovce. „Ve skutečnosti je daleko více pochybných, neprůhledných financování, podpory, nátlaku, vydírání a podobně. To všechno spojené s ruskými penězi,“ uvádí.