Masivní únik dokumentů o daňových rájích: V síti uvízly desítky politiků i byznysmenů. Také Češi

Desítky prominentních politiků a byznysmenů z řady světových zemí ukrývají své bohatství v daňových rájích, aby předešli jeho zdanění úřady svých vlastních států. Vyplývá to z dokumentů uniklých z právní firmy Mossack Fonseca, jejichž část v neděli zveřejnilo několik předních světových médií. Podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku je mezi nimi i 283 Čechů, například Petr Kellner či Daniel Křetínský.

Video Panama
video

Únik dokumentů o daňových rájích

V dokumentech je údajně i zhruba desítka národních lídrů včetně ukrajinského prezidenta Petra Porošenka či členů čínského politbyra.

Dokumenty získal z anonymního zdroje německý deník Süddeutsche Zeitung, který je sdílel s Mezinárodním sdružením investigativních novinářů (ICIJ) a s více než stovkou médií v 78 zemích. Podle britského deníku The Guardian jde o únik většího množství dokumentů, než v roce 2010 zveřejnil portál Wikileaks či před třemi lety spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden. Novináři je analyzovali a ověřovali více než rok. 

Několik milionů uniklých dokumentů označovaných jako „Panama Papers“ pochází z interních záznamů firmy a týkají se období 1977 až 2015. Vyskytují se v nich jména 12 nynějších a bývalých světových lídrů a 128 dalších světových politiků, tvrdí ICIJ.

Zdroj: České centrum pro investigativní žurnalistiku

Lidé z okolí Putina 

Materiály hovoří rovněž o masivních převodech lidmi z blízkého okolí ruského prezidenta Vladimira Putina. Konkrétně zmiňují Banku Rossija. Peníze (hovoří se o dvou miliardách dolarů, tedy 47 miliardách korun) údajně putovaly skrze firmy v daňových rájích, dvě z nich jsou oficálně vlastněny nejbližšími přáteli Putina.

Uveden je violoncellista Sergej Roldugin, který se zná se současným ruským prezidentem už od teenagerských dob a je kmotrem Putinovy dcery. Podle dokumentů si Roldugin osobně vydělal stovky milionů dolarů při těchto podezřelých transakcích.  Podle dokumentů panamské společnosti je však pouze nastrčenou figurou „chránící identitu a soukromí skutečného vlastníka profitujícího z firmy“.

Jak se vyhnout platbě daní

Dokumenty podle BBC dokládají, jak v Panamě sídlící poradenská firma Mossack Fonseca pomáhala svým klientům co nejefektivněji se vyhnout platbě daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti.

Vedle diktátorů či autoritářských vládců jsou mezi klienty firmy ukrývajícími svůj majetek v daňových rájích například Porošenko, pákistánský premiér Naváz Šaríf či premiér Islandu Sigmundur Davíd Gunnlaugsson, uvedla BBC. Zmíněny jsou i offshoreové společnosti s vazbami na rodinu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Poradenská firma Mossack Fonseca se sídlem v Panamě
Zdroj: ČT24
 

Dokumenty prý zmiňují i 283 Čechů

Na projektu se z ČR podílelo České centrum pro investigativní žurnalistiku. Podle nedělního sdělení centra se k českým klientům firmy vztahuje přes 250 tisíc dokumentů. Jde o právní dokumenty jako zakládací listiny, akcie a certifikáty, stejně jako o e-mailovou komunikaci nebo komentáře ke smlouvám. Čechů, kteří drží akcie jedné nebo více offshoreových firem zřízených společností Mossack Fonseca, je údajně 283.

Nejčastěji jsou tyto firmy zřízené pro Čechy na Seychelách, kde jich prý je přes 800. Následují Britské Panenské ostrovy, Bahamy, Panama nebo ostrov Samoa, uvádí centrum.

„V dokumentech Panama Papers se nachází skupina velmi bohatých českých podnikatelů, jejichž jmění a obchodní impéria jsou do značné míry založené na kuponové privatizaci,“ uvádí České centrum pro investigativní žurnalistiku.

Islandský premiér je vyzýván k rezignaci

Dokumenty podle BBC ukazují, že premiér Islandu Sigmundur Davíd Gunnlaugsson využíval zástěrku offshoreové firmy Wintris k milionovým investicím. Firmu koupil spolu se svou ženou v roce 2007. Když se stal v roce 2009 poslancem, informaci o vlastnictví této společnosti neuvedl. O osm měsíců později prodal 50 procent firmy své ženě za 1 dolar.

Premiér nyní čelí požadavkům, aby rezignoval. Hájí se tím, že žádná pravidla neporušil a že jeho žena neměla z jeho rozhodnutí žádný finanční prospěch. Podle dokumentů z roku 2015, které podepsala premiérova manželka Anna Sigurlaug Pálsdóttir, byla tato firma použita, aby investovala zděděné miliony dolarů.

Islandský premiér Sigmundur David Gunnlaugsson (vlevo)
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Brynjar Gauti

Těžká rána pro offshoreový svět

Podle šéfa ICIJ jde o popis každodenní činnosti Mossack Fonseca během celých téměř čtyřiceti let fungování této společnosti.

„Podle mě bude tento únik vůbec největší ranou, kterou kdy offshoreový svět dostal, a to kvůli rozsahu dokumentů.“

Gerald Ryre

šéf Mezinárodního sdružení investigativních novinářů (ICIJ)

Firma zakládání offshoreových společností nepopírá, podle jejích podílníků však neslouží k nelegálním činnostem jako jsou daňové úniky, praní špinavých peněz či obchod se zbraněmi.

„Devadesát pět procent naší práce shodou okolností spočívá v prodeji nástrojů, které umožňují vyhnout se placení daní,“ řekl podle jednoho ze záznamů nejmenovaný podílník společnosti.