Masivní únik dokumentů o daňových rájích: V síti uvízly desítky politiků i byznysmenů. Také Češi

6 minut
Únik dokumentů o daňových rájích
Zdroj: ČT24

Desítky prominentních politiků a byznysmenů z řady světových zemí ukrývají své bohatství v daňových rájích, aby předešli jeho zdanění úřady svých vlastních států. Vyplývá to z dokumentů uniklých z právní firmy Mossack Fonseca, jejichž část v neděli zveřejnilo několik předních světových médií. Podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku je mezi nimi i 283 Čechů, například Petr Kellner či Daniel Křetínský.

V dokumentech je údajně i zhruba desítka národních lídrů včetně ukrajinského prezidenta Petra Porošenka či členů čínského politbyra.

Dokumenty získal z anonymního zdroje německý deník Süddeutsche Zeitung, který je sdílel s Mezinárodním sdružením investigativních novinářů (ICIJ) a s více než stovkou médií v 78 zemích. Podle britského deníku The Guardian jde o únik většího množství dokumentů, než v roce 2010 zveřejnil portál Wikileaks či před třemi lety spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden. Novináři je analyzovali a ověřovali více než rok. 

Několik milionů uniklých dokumentů označovaných jako „Panama Papers“ pochází z interních záznamů firmy a týkají se období 1977 až 2015. Vyskytují se v nich jména 12 nynějších a bývalých světových lídrů a 128 dalších světových politiků, tvrdí ICIJ.

Zpráva o Panama Papers
Zdroj: České centrum pro investigativní žurnalistiku

Lidé z okolí Putina

Materiály hovoří rovněž o masivních převodech lidmi z blízkého okolí ruského prezidenta Vladimira Putina. Konkrétně zmiňují Banku Rossija. Peníze (hovoří se o dvou miliardách dolarů, tedy 47 miliardách korun) údajně putovaly skrze firmy v daňových rájích, dvě z nich jsou oficálně vlastněny nejbližšími přáteli Putina.

Uveden je violoncellista Sergej Roldugin, který se zná se současným ruským prezidentem už od teenagerských dob a je kmotrem Putinovy dcery. Podle dokumentů si Roldugin osobně vydělal stovky milionů dolarů při těchto podezřelých transakcích.  Podle dokumentů panamské společnosti je však pouze nastrčenou figurou „chránící identitu a soukromí skutečného vlastníka profitujícího z firmy“.

Jak se vyhnout platbě daní

Dokumenty podle BBC dokládají, jak v Panamě sídlící poradenská firma Mossack Fonseca pomáhala svým klientům co nejefektivněji se vyhnout platbě daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti.

Vedle diktátorů či autoritářských vládců jsou mezi klienty firmy ukrývajícími svůj majetek v daňových rájích například Porošenko, pákistánský premiér Naváz Šaríf či premiér Islandu Sigmundur Davíd Gunnlaugsson, uvedla BBC. Zmíněny jsou i offshoreové společnosti s vazbami na rodinu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Poradenská firma Mossack Fonseca se sídlem v Panamě
Zdroj: ČT24

Dokumenty prý zmiňují i 283 Čechů

Na projektu se z ČR podílelo České centrum pro investigativní žurnalistiku. Podle nedělního sdělení centra se k českým klientům firmy vztahuje přes 250 tisíc dokumentů. Jde o právní dokumenty jako zakládací listiny, akcie a certifikáty, stejně jako o e-mailovou komunikaci nebo komentáře ke smlouvám. Čechů, kteří drží akcie jedné nebo více offshoreových firem zřízených společností Mossack Fonseca, je údajně 283.

Nejčastěji jsou tyto firmy zřízené pro Čechy na Seychelách, kde jich prý je přes 800. Následují Britské Panenské ostrovy, Bahamy, Panama nebo ostrov Samoa, uvádí centrum.

„V dokumentech Panama Papers se nachází skupina velmi bohatých českých podnikatelů, jejichž jmění a obchodní impéria jsou do značné míry založené na kuponové privatizaci,“ uvádí České centrum pro investigativní žurnalistiku.

Jde například o nejbohatšího Čecha Petra Kellnera nebo podnikatele a miliardáře Daniela Křetínského. V databázi dokumentů lze podle centra dohledat rovněž několik osob spojovaných se solárním byznysem nebo jméno uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře.

Islandský premiér je vyzýván k rezignaci

Dokumenty podle BBC ukazují, že premiér Islandu Sigmundur Davíd Gunnlaugsson využíval zástěrku offshoreové firmy Wintris k milionovým investicím. Firmu koupil spolu se svou ženou v roce 2007. Když se stal v roce 2009 poslancem, informaci o vlastnictví této společnosti neuvedl. O osm měsíců později prodal 50 procent firmy své ženě za 1 dolar.

Premiér nyní čelí požadavkům, aby rezignoval. Hájí se tím, že žádná pravidla neporušil a že jeho žena neměla z jeho rozhodnutí žádný finanční prospěch. Podle dokumentů z roku 2015, které podepsala premiérova manželka Anna Sigurlaug Pálsdóttir, byla tato firma použita, aby investovala zděděné miliony dolarů.

Islandský premiér Sigmundur David Gunnlaugsson (vlevo)
Zdroj: ČTK/AP/Brynjar Gauti

Těžká rána pro offshoreový svět

Podle šéfa ICIJ jde o popis každodenní činnosti Mossack Fonseca během celých téměř čtyřiceti let fungování této společnosti.

Podle mě bude tento únik vůbec největší ranou, kterou kdy offshoreový svět dostal, a to kvůli rozsahu dokumentů.
Gerald Ryre
šéf Mezinárodního sdružení investigativních novinářů (ICIJ)

Firma zakládání offshoreových společností nepopírá, podle jejích podílníků však neslouží k nelegálním činnostem jako jsou daňové úniky, praní špinavých peněz či obchod se zbraněmi.

„Devadesát pět procent naší práce shodou okolností spočívá v prodeji nástrojů, které umožňují vyhnout se placení daní,“ řekl podle jednoho ze záznamů nejmenovaný podílník společnosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Česko kvůli slintavce omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska

Česko od půlnoci omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska. Kamiony budou moci překračovat hranice jen na vybraných pěti přechodech, kterými budou Mosty u Jablunkova, Starý Hrozenkov, Bílá-Bumbálka, Lanžhot a nově přibude Hodonín. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) to řekl Seznam Zprávám. Omezení by se mělo týkat všech kamionů nad 3,5 tuny, které převáží nejen zvířata a živočišné produkty, ale i jakékoliv další zboží.
17:12AktualizovánoPrávě teď

Trhy se propadají po oznámení amerických cel

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Podle analytiků cla zřejmě zpomalí růst tuzemské ekonomiky.
11:30Aktualizovánopřed 1 mminutou

Části USA decimují tornáda, úřady hlásí mrtvé

Americká Národní meteorologická služba (NWS) varovala ve čtvrtek před nebezpečím velmi silných záplav části amerického Jihu a Středozápadu poté, co se regionem od Texasu po Michigan prohnaly velmi silné bouře doprovázené tornády. Vyžádaly si životy nejméně sedmi lidí, píše server televize CNN.
12:23Aktualizovánopřed 8 mminutami

OPEC+ urychlí těžbu ropy, cena prudce klesá

Osm zemí ze skupiny OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem, se dohodlo na urychlení plánu na zvýšení těžby ropy. Od května skupina zvýší těžbu o 411 tisíc barelů denně, uvedl ropný kartel. Původně se přitom podle Reuters čekalo, že skupina těžbu zvýší jen o 135 tisíc barelů denně. Po oznámení výrazně zrychlil pokles cen ropy na světových trzích.
14:49Aktualizovánopřed 31 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 32 mminutami

Maďarsko odstoupí od Mezinárodního trestního soudu, oznámil Orbán

Maďarská vláda odstoupí od Mezinárodního trestního soudu (ICC), protože se stal politickým, uvedl ve čtvrtek podle Reuters premiér Viktor Orbán. Jeho izraelský protějšek Benjamin Netanjahu, který je právě na návštěvě Budapešti navzdory zatykači ICC, označil rozhodnutí maďarské vlády za odvážné a zásadové, soud je podle něj zkorumpovaný. Vedení instituce je rozhodnutím Budapešti znepokojeno a v dopise ji vyzvalo k pokračování spolupráce.
10:25Aktualizovánopřed 44 mminutami

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
14:21Aktualizovánopřed 45 mminutami

Rubio ujistil, že USA jsou součástí NATO a chtějí Alianci silnější

Spojené státy jsou součástí NATO a přejí si Severoatlantickou alianci silnější, řekl ministr zahraničí USA Marco Rubio v Bruselu, kde se koná dvoudenní jednání šéfů diplomacií NATO. Členské země, včetně USA, by podle něj měly své obranné výdaje zvýšit na úroveň pěti procent svého hrubého domácího produktu, také vzhledem k současným bezpečnostním výzvám. Čtvrteční a páteční schůzka je prvním aliančním jednáním, kterého se Rubio jako nový americký ministr zahraničí účastní.
09:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou
Načítání...