Republikáni se utkají v šesti státech. Florida a Ohio jsou klíčové nejen pro Trumpa

Zlomový bod pro republikány a klíčová etapa v souboji o prezidentské křeslo. Taková slova zaznívají v souvislosti s primárkami, které republikánské kandidáty čekají v noci z úterý na středu našeho času v šesti státech USA. Hlasování je důležité zejména pro dosavadního favorita Donalda Trumpa. Pokud v souboji uspěje, bude to zásadní krok k získání nominace, když selže, bude to pro jeho kampaň tvrdou ranou, tvrdí analytici.

Donald Trump
Zdroj: ČTK/AP Autor: Gene J. Puskar

Hlasovat se bude v Ohiu, na Floridě, v Missouri, Illinois a v Severní Karolíně, kde k urnám půjdou republikánští i demokratičtí voliči. Výsledky se předpokládají ve středu časně ráno. 

Florida hraje pro Trumpa, Ohio pro Kasicha 

Pozornost republikánských kandidátů se soustředí na Floridu a Ohio, kde je ve hře 99 a 66 delegátů, kteří se dělí podle pravidla vítěz bere vše. Analytici se shodují v tom, že Trump si případným vítězstvím v obou státech prakticky zajistí volnou cestu k nominaci.

  • „Saddám Husajn nebyl dobrý člověk. Koho to zajímá? Řeknu vám, v čem byl skvělý, v zabíjení teroristů. Zabíjel by teroristy. Teď je Irák Harvardskou univerzitou pro teroristy,“ prohlásil Donald Trump v Ohiu před klíčovými primárkami.

Na Floridě, která je domovským státem Marca Rubia, Trump podle průzkumů drtivě vyhraje. Newyorský server FiveThirtyEight odhaduje Trumpovy šance na floridský triumf na 96 procent. Měl by shromáždit 41 procent hlasů, zatímco Rubio 28, texaský senátor Ted Cruz 19 a ohijský guvernér John Kasich 10 procent. V Ohiu se očekává těsný výsledek, mírně favorizovaný je ale tamní guvernér Kasich, který je v republikánském klání zatím poslední.„Pokud Rubio nevyhraje ve vlastním státě, na Floridě, ztratí důvěryhodnost. Totéž platí o Ohiu, kde musí vyhrát Kasich“ zmínil profesor historie a mezinárodních vztahů z Boston University Igor Lukeš.

Republikány navíc v úterý volili na Severních Marianách. Podle neoficiálních zpráv vyhrál nominační souboj v americkém zámořském území Donald Trump. Pro Trumpa se podle agentury AP vyslovilo na 73 procent republikánských voličů. Druhý se umístil texaský senátor Ted Cruz s 24 procenty, ohijský guvernér John Kasich a floridský senátor Marco Rubio skončili s velkým odstupem na třetím a čtvrtém místě. Na Severních Marianách se také volilo podle zásady „vítěz beze všechno,“ a tak Trump získal hlasy všech devíti místních delegátů.

Florida bude rozhodovat o budoucnosti Rubia

Rubiův volební štáb od počátku označoval Floridu za rozhodující stát pro svého kandidáta. Zatím není jasné, jak se Rubio zachová, pokud ve svém domovském státě neuspěje. Na jeho nezdar čeká nejen Trump, ale i Cruz, který má ambice stát se hlavním protikandidátem kontroverzního newyorského magnáta.

„Pokud Rubio ztratí floridské primárky, je pro letošní rok vyřízen a nad jeho další politickou budoucností se objeví mnoho otazníků,“ napsal list The Hill. Neuspěje-li, vyschnou jeho příjmy pro další kampaň a ohrožen bude i jeho plán usilovat v roce 2018 o post floridského guvernéra, uvedl list.  

Video Republikáni před klíčovými primárkami
video

Republikáni před klíčovými primárkami

Republikáni před klíčovými primárkami

Lukeš: Pokud Rubio nevyhraje ve vlastním státě, na Floridě, ztratí důvěryhodnost

V táboře demokratů se velká překvapení nečekají. Favoritkou je Hillary Clintonová. Ta bude čelit silné konkurenci rivala Bernieho Sanderse ve státech Illinois, Missouri a Ohio. Na Floridě a v Severní Karolíně, tedy ve státech se silně zastoupenou černošskou populací, nejspíš někdejší první dáma jasně zvítězí.