Seehofer: Takhle to dál nejde. Merkelová musí změnit přístup k uprchlíkům

Neúspěch Křesťanskodemokratické unie (CDU) v nedělních zemských volbách je podle bavorského premiéra Horsta Seehofera důsledkem politiky předsedkyně strany a kancléřky Angely Merkelové v uprchlické krizi. Seehofer, který je jedním z nejhlasitějších kritiků Merkelové, proto kancléřku znovu vyzval ke změně postoje vůči uprchlíkům.

Angela Merkelová a Horst Seehofer
Zdroj: Reuters Autor: Kai Pfaffenbach

Kancléřka den po volbách přiznala, že výsledky ovlivnila skutečnost, že se stále ještě nepodařilo nalézt řešení krize. Chce ale nadále usilovat o společný evropský přístup k problematice imigrantů.

„Hlavním důvodem je uprchlická politika. Z toho se nejde vymluvit,“ řekl Seehofer o výsledku voleb, v nichž CDU oslabila ve všech třech zemích, kde se hlasovalo a kde naopak uspěla populistická Alternativa pro Německo (AfD), žádající konec přijímání běženců.

Merkelová označila nedělní volby a jejich výsledek za těžký den pro CDU. „Je zřejmé, že dominantní téma voleb byli uprchlíci. A skutečnost, že toto téma nemá v očích veřejnosti zatím žádné uspokojivé řešení, volby velmi silně ovlivnila,“ připustila kancléřka.

Na své uprchlické politice však trvá. „Jsem pevně přesvědčena, že potřebujeme evropské řešení a toto řešení bude potřebovat čas,“ řekla.

Video Události
video

Ve volbách ztratila, přesto Merkelová nehodlá u migrace nic měnit

Ve volbách ztratila, přesto Merkelová nehodlá u migrace nic měnit

Merkelová: Byl to těžký den pro CDU

 

„Musíme lidem říci, že jsme je pochopili a že vyvodíme důsledky z tohoto volebního výsledku. Není možné, aby se lidem po takovém výsledku řeklo, že všechno zůstane při starém,“ prohlásil naopak Seehofer.

Trváme na evropském řešení krize, opakuje úřad kancléřky

Mluvčí vlády Steffen Siebert ale Seehoferův požadavek odmítl. „Vláda bude nadále vší silou pokračovat ve svém kurzu v uprchlické politice směrem dovnitř i do zahraničí,“ řekl Seibert na tiskové konferenci. „Cílem musí být v každém případě společné a udržitelné evropské řešení, které umožní všem členským zemím (EU) znatelně snížit počet běženců,“ doplnil. Lidem, kteří v Německu našli ochranu před pronásledováním, chce vláda podle mluvčího umožnit cestu k integraci do společnosti.

Už předtím odmítl bavorskou žádost i generální tajemník CDU Peter Tauber. „Potřebujeme evropské řešení (uprchlické krize) a na tom trváme,“ řekl. Politika Merkelové podle něj není neúspěšná, protože v Bádensku-Württembersku zvítězil Winfried Kretschmann ze Zelených a v Porýní-Falci Malu Dreyerová ze sociální demokracie (SPD), přičemž oba tito politici se ke kancléřčinu kurzu hlásili.

Merkelová vyjádřila potěšení nad tím, že ve společnosti má její postoj k uprchlíkům zjevně podporu, když lidé volili politiky, kteří schvalují její politiku. „Jako předsedkyně CDU ale spokojená nejsem, protože chci co nejlepší výsledek pro svou stranu,“ řekla.

Seehoferova Křesťanskosociální unie (CSU), která je součástí spolkové vlády, požaduje zavedení horní hranice pro počet přijímaných běženců a důsledné kontroly na hranicích. Merkelová omezení počtu přistěhovalců odmítá. Seehofer nicméně ujistil, že Merkelovou stále považuje za dobrou kancléřku.

Video Zprávy ve 12
video

Německé strany do koalice s AfD nechtějí

Předsedkyně AfD: Chceme obnovit právní stát

Předsedkyně AfD Frauke Petryová prohlásila, že její strana bude po volebním úspěchu usilovat o změnu uprchlické politiky. „AfD chce obnovit právní stát. Musíme mluvit o tom, že není možné stavět morálku nad zákony,“ řekla v souvislosti s politikou Merkelové, která označuje pomoc lidem prchajícím před pronásledováním za německou humanitární povinnost.

Vicekancléř a předseda SPD Sigmar Gabriel v reakci na volební úspěch AfD vyzval, aby umírněné strany spolupracovaly a nepřebíraly rétoriku radikálů. „Uděláme všechno pro to, aby demokratický střed zůstal stabilní. Nebudeme nadbíhat populistům,“ prohlásil.