Ruským zoologům se podařilo zachovat populaci tygra ussurijského

Záchrana tygra ussurijského patří k jednomu z největších úspěchů ruských zoologů. Ještě před sedmdesáti lety byla kočkovitá šelma na pokraji vyhynutí. Zejména kvůli pytlákům nežilo na ruském Dálném východě ani čtyřicet těchto zvířat. V současně době jich ve volné přírodě žije více než pět set. Načerno se ale loví dál, a to i navzdory patronaci záchranného programu od ruského prezidenta Vladimira Putina.

Video Události
video

Události: Záchrana tygra ussurijského v Rusku

Stopy největší kočkovité šelmy na světě se štábu České televize podařilo najít zhruba po dvou hodinách pátrání kousek od břehu řeky Chor. „Je velmi velký. Jeden z největších tygrů. Včera se válel ve sněhu, změřili jsme jeho délku, měří 220 centimetrů bez ocasu,“ říká vedoucí monitorovacího týmu Alexandr Batalov.

Tygr ussurijský z okolí Choru se pohybuje na území o velikosti 25 x 10 kilometrů. Je mu osm až deset let a váží asi dvě stě kilogramů. Minimálně další tři tygři žijí v bezprostředním okolí, před dvěma týdny dokonce kamery zaznamenaly samici. Pracovníci zdejší záchranářské stanice ale hledají nemocného tygra, který se v okolí toulá.

Lovec tygrů Eduard Kruglov se svým týmem zachránil už 17 zraněných tygrů. V pětadvacetistupňovém mrazu vyráží do tajgy zjistit, zda se tu neukázal samec s ocelovou smyčkou kolem krku. Vyvázl s ní z pytlácké pasti, nyní však může mít problémy s potravou. „Může zeslábnout a stane se nebezpečný pro lidi. Bude se k nim přibližovat a napadat domácí zvířata,“ dodává Kruglov.

Vypouštění vzácného tygra do přírody za asistence Vladimira Putina
Zdroj: ČT24

Ve sněhu lze spatřit jen stopy lišky, jelena a divočáka. Právě přemnožená divoká prasata loví pruhovaná šelma nejčastěji. Na divokého kance v ohradě se ochránci snaží nalákat zraněného tygra. Skončil by pak ve středisku spolu s šestiletým samcem s poraněnou tlamou.

Pytláky nezastaví vězení, ani ochránce tygrů Putin

Na ruském Dálném východě žije asi 530 ussurijských tygrů, dvě třetiny z nich v tajze v Chabarovském kraji. Vzácná šelma je na seznamu ohrožených zvířat, protože jejich počet i v důsledku pytláctví strmě klesá. Podle neoficiálních informací překupníci zaplatí za ulovený kus v přepočtu až tři čtvrtě milionu korun.

Program na jejich záchranu podporuje i Vladimir Putin, který před časem osobně tři pustil do volné přírody. Jenže dobře organizované skupiny pytláků neodstraší ani prezidentova záštita tygrů, ani hrozba pěti let za mřížemi.

Vladimir Putin s uspaným tygrem
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Alexei Druzhinin