Za pádem ruského letadla na Sinaji prý stojí příbuzný bojovníka IS

Hlavním podezřelým z loňského pumového útoku na ruské letadlo, které se zřítilo na Sinajském poloostrově, je prý bratranec muže, který bojuje v řadách Islámského státu v Sýrii. S odvoláním na zdroje blízké egyptskému vyšetřování to uvedla agentura Reuters. Za teroristický útok loňský čin označila většina zemí včetně Ruska, zatímco Egypt dosud tvrdil, že pro tuto hypotézu neexistují důkazy. Při tragédii tehdy zemřelo 224 lidí.

Místo nehody ruského letadla
Zdroj: ČTK/AP

Egyptské ministerstvo vnitra tvrdí, že zatím nebyl nikdo zatčen, a společnost EgyptAir popřela, že podezření směřuje k některému z jejích zaměstnanců. Reuters s odkazem na zdroje uvedl, že mechanik byl zadržen a spolu s ním i dva policisté, kteří pracovali na letišti, stejně jako zaměstnanec, který odbavoval zavazadla.

„Když v Islámském státu zjistili, že jeden z jejich členů má příbuzného zaměstnaného na letišti, dodali bombu do jeho příruční tašky. Řekli mu, ať se na nic neptá a odnese to do letadla,“ citoval Reuters svůj zdroj. Hnutí Islámský stát se k útoku spáchanému loni 31. října přihlásilo.

Dva policisté údajně záměrně „přehlédli“ manipulaci při kontrole, ale stále je prý ještě možné, že jenom nedělali svou práci dostatečně pečlivě. Proti nikomu ze čtveřice zadržených zatím údajně nebylo vzneseno obvinění, tvrdí zdroj agentury Reuters.

Egypt po katastrofě znásobil bezpečnostní opatření na letištích, i tak ale čelí odlivu turistů. Přiznání, že ruský airbus zničila bomba, by pro Egypt znamenalo vyplatit odškodné pozůstalým.

Video Studio ČT24
video

Kvůli pádu ruského letadla byli zadrženi čtyři lidé

Naši pracovníci jsou prověření, ujišťuje EgyptAir

Společnost EgyptAir oznámila, že prověřila všechny své zaměstnance a jejich rodinné vazby a že všichni jsou bezúhonní. „Nedovolujeme pracovat na letišti lidem, kteří projevují sympatie k radikálům,“ sdělil zástupce letecké společnosti. Ministerstvo vnitra zopakovalo, že stále čeká na výsledky vyšetřování.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek řekl, že nemůže potvrdit ani vyvrátit zprávy o údajné identifikaci osob, které jsou za atentát zodpovědné. Odkázal novináře na bezpečnostní službu.

Server LifeNews tento týden napsal, že podezřelých je šest a že v Egyptě se po nich pátrá. Jedním z nich je prý zaměstnanec letiště v Šarm aš-Šajchu, který bombu na palubu dopravil. Hned po útoku ale prý z Egypta odjel a jeho stopa mizí v Turecku.