Armstrongův skafandr se rozpadá - přispějte na opravu

Washington - Americké národní letecké a kosmické muzeum zahájilo peněžní sbírku na financování opravy skafandru, v němž americký astronaut Neil Armstrong v roce 1969 jako první pozemšťan kráčel po Měsíci. Sbírková kampaň věnovaná 46. výročí historické Armstrongovy procházky má vynést aspoň půl milionu dolarů (12,5 milionu korun) potřebných k opravě skafandru, který se pod tíhou let rozpadá.
Neil Armstrong a jeho skafandr
Zdroj: REUTERS

Skafandr byl vyroben jen jako dočasný kosmický oděv nevhodný pro dlouhodobé užití. Materiál, z něhož byl připraven, začíná nést stopy rozkladu a podle pracovníků muzea volá po opravě. Peněz má být využito i k výrobě speciální klimatizované vitríny, v níž bude skafandr vystaven, a k vytvoření jeho digitalizovaného obrazu trojrozměrným skenováním. Naposledy byl kosmický oděv vystaven v roce 2006 a muzeum ho chce dát do pořádku před 50. výročím Armstrongova letu.

Armstrong vstoupil na povrch Měsíce 21. července 1969 a v přímém televizním přenosu jeho kroky po měsíčním povrchu sledovala pětina lidstva. Astronaut zemřel v srpnu 2012. „Až příště budete venku za jasné noci a uvidíte Měsíc, jak se na vás směje, vzpomeňte si na Neila Armstronga a mrkněte na něj,“ vzkázala jeho rodina všem, kdo chtějí uctít jeho památku.