Důvěra v kancléřku strmě padá. CDU/CSU ztratila čtvrtinu voličů

Německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž postavení bylo ještě donedávna neotřesitelné, zažívá silný propad své obliby. Za necelý rok ztratila podle průzkumů 17 procent podpory. Podle politologů jde o důsledek směřování imigrační politiky. Strmý pád zažívá i konzervativní unie CDU/CSU pod jejím vedením, naopak Alternativa pro Německo by se v současné chvíli stala třetí nejsilnější stranou v zemi.

Angela Merkelová
Zdroj: ČTK/AP Autor: Michael Sohn

Ještě před měsícem se Angela Merkelová na stranickém sjezdu dočkala skoro desetiminutových ovací. Kancléřkou navrhovaný přístup k uprchlíkům tehdy odmítli jen dva z tisícovky delegátů. Jenže jak vyplouvají na povrch detaily o událostech silvestrovské noci v několika německých městech, jednota CDU se rychle vypařuje.

Němci navíc přestávají nejmocnější ženě světa věřit a od vlády se především kvůli migrantům odvrací stále víc voličů. Zatímco ještě loni v dubnu, před vyvrcholením řecké dluhové krize, by křesťanští demokraté získali přes 40 procent hlasů, teď v lednu je to o osm méně. Pokles preferencí, přestože výrazně nižší, zaznamenali i socialisté - koaliční partner CDU. Naopak příznivců krajní pravice přibývá.

Kabinet se snaží nepříznivý trend zvrátit. Berlín tlačí na Turecko, aby běžence nepouštělo dál. A taky už poněkolikáté přitvrzuje podmínky pro získání azylu v Německu. Jenže kancléřce, která Syřanům v září otevřela dveře, to příliš nepomáhá. Loni na jaře souhlasilo s její politikou 75 procent dotázaných, teď jen 58 procent. Mnohem větší podpoře se těší její vládní podřízení - ministři financí a zahraničí.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Obliba Merkelové i CDU/CSU padá

„Ve straně si mnoho lidí, včetně mě, klade otázku, jak dlouho budeme muset čekat, než Evropa zasáhne. Jak dlouho ještě? Nepotřebujeme stejná opatření, která přijaly Dánsko a Švédsko?“

Carsten Linnemann

poslanec za CDU

Tlak na Merkelovou se stupňuje. Část poslanců konzervativní unie CDU/CSU kancléřku v otevřeném dopise vyzývá, aby německé hranice pro uprchlíky uzavřela. Výzvu jich zatím podepsalo 44. Bavorský premiér pak dokonce vládě pohrozil žalobou u federálního soudu, pokud Berlín na hranicích neobnoví pořádek.

CDU/CSU ztratila čtvrtinu voličů

Konzervativní unie CDU/CSU pod vedením Merkelové se v aktuálním průzkumu společnosti Insa propadla na nejnižší úroveň od roku 2012. Proti posledním volbám do Spolkového sněmu v roce 2013 ztratila téměř čtvrtinu voličů, přesto zůstává nejsilnějším politickým uskupením v Německu. CDU/CSU by nyní volilo 32,5 procenta Němců, což je o 2,5 procentního bodu méně než před týdnem.

Nadále posiluje populistická Alternativa pro Německo (AfD), které nahrává současná uprchlická krize. Strana požaduje omezení imigrace a repatriaci velké části běženců, kteří už do Německa dorazili. V posledních spolkových volbách se jen těsně nedostala do parlamentu, nyní by se stala třetí největší politickou silou v Německu. AfD by nyní volilo 12,5 procenta Němců, o jeden procentní bod víc než před týdnem.

Na druhém místě je v průzkumech stále vládní sociální demokracie (SPD), kterou by volilo 22,5 procenta lidí. Proti minulému týdnu strana posílila o jeden procentní bod, stále však zaostává za svým výsledkem z posledních voleb do Spolkového sněmu, v nichž oslovila 25,7 procenta Němců.

Na čtvrtém místě ve volbách by nyní podle průzkumu skončila postkomunistická Levice, kterou by stejně jako před týdnem volilo deset procent Němců. O půl procentního bodu na 9,5 procenta si pohoršili Zelení. Do Spolkového sněmu by se nyní podle průzkumu dostala také Svobodná demokratická strana (FDP), které by dalo hlas 6,5 procenta voličů.