Íránský prezident kritizoval Saúdy za odliv diplomatů

Íránský prezident Hasan Rouhání zkritizoval Saúdskou Arábii za přerušení diplomatických vztahů s Íránem. Saúdská Arábie odvolala velvyslance poté, co dav šíitů vypálil a vyraboval jejich ambasádu v Teheránu. Protesty vyvolala poprava vlivného šíitského duchovního Nimra Bákira Nimra v Saúdské Arábii.

Protesty íránských šíitů kvůli popravě duchovního v Rijádu
Zdroj: ČTK/AP

„Saúdská Arábie nemůže ukrýt svůj zločin, jakým je poprava náboženského vůdce, zrušením politických vztahů s Íránem. Nejlepším prostředkem k řešení problémů mezi státy je diplomacie a jednání. Státy mohou region ochránit před nebezpečím terorismu tím, že se spojí,“ řekl dnes Rouhání, podle nějž nelze „kritiku umlčet stínáním hlav“.

Íránské vedení se snaží krizi zmírnit a distancuje se od útoku na ambasádu a konzulát. Někteří představitelé tvrdí, že to byly akce organizované zvenčí. Vládní mluvčí drancování označil za „podezřelé“ a domnívá se, že „nahrálo politice Saúdské Arábie“. „Několik osob využilo nálady lidí, i když není jasné, v zájmu jaké země jednali,“ řekl mluvčí Mohammad Bákir Nobacht.

Saúdskoarabský velvyslanec při OSN ujistil, že přerušení diplomatických vztahů jeho země s Íránem neovlivní snahu o mír v dalších zemích, například Sýrii a Jemenu. „Z naší strany by to nemělo mít žádný dopad, protože budeme nadále velmi tvrdě pracovat na podpoře mírového úsilí v Sýrii a Jemenu,“ řekl diplomat novinářům. „Počkáme na další rozhovory o Sýrii a nebudeme je bojkotovat kvůli Íránu nebo komukoli jinému,“ ujistil velvyslanec.

Video Zprávy ve 12
video

Vztahy s Íránem omezuje také Kuvajt

Vztahy s Íránem omezuje také Kuvajt

Saúdsko-íránské vztahy pohledem analytičky Kalhousové

Írán podle něj už před přerušením diplomatických styků úsilí o zajištění míru v Sýrii a Jemenu příliš nepodporoval. „Nedomnívám se, že přerušení vztahů je odradí od takového chování,“ poznamenal diplomat. Styky podle něj budou obnoveny, pokud se Teherán „přestane vměšovat do vnitřních záležitostí ostatních zemí, včetně té naší“.

Ohlas kontroverzní popravy dorazil už také z Iráku. V tamních městech Basra a Nadžaf kritizovaly smrt Nimra tisíce demonstrantů. Část z nich vyzývá vládu, aby uzavřela nedávno znovu otevřené saúdské velvyslanectví v Bagdádu a bojkotovala saúdské produkty. Popravu odsoudil také místopředseda vlády Turecka - podobně jako zástupci OSN vyzývá ale Teherán i Rijád ke zdrženlivosti.

Rabování saúdské ambasády v Teheránu
Zdroj: ČTK/AP

Saúdská Arábie přerušila s šíitskou zemí diplomatické i další vztahy po víkendových násilných protestech u své ambasády v Íránu. Protesty šíitů vyvolala poprava vlivného šíitského duchovního Nimra Bákira Nimra v Saúdské Arábii. Ta tvrdí, že Nimr byl spolu s dalšími 46 osobami koncem minulého týdne popraven po spravedlivých procesech, které se odehrály bez ohledu na smýšlení, rasu nebo náboženské vyznání souzených.

Státy, které po víkendu přerušily diplomatické styky s Íránem:

  • Saúdská Arábie
  • Bahrajn
  • Súdán
  • Kuvajt
  • Spojené arabské emiráty (snížily styky na úroveň chargé d´affaires)

Duchovní Nimr působil mezi saúdskoarabskou šíitskou menšinou ve Východní provincii. Byl zaníceným kritikem politiky Rijádu vůči šíitské menšině, ale nevyzýval k ozbrojenému odporu.