Postavte vraha našeho pilota před soud, žádá Moskva Ankaru

Rusko vyzvalo Ankaru, aby zadržela údajného vraha ruského pilota, jehož bombardér sestřelila v listopadu nad turecko-syrskou hranicí turecká stíhačka. Pilot se katapultoval, ale na padáku ho zastřelili povstalci na syrské straně hranice. Navigátora zachránilo syrsko-ruské vojenské komando.

„Požadujeme okamžitá opatření ze strany tureckých orgánů, aby zadržely Alparslana Çelika a jeho komplice a aby je postavily před soud za vraždu ruského pilota,“ uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Turecký občan Çelik, který bojuje po boku menšinových turkmenských povstalců v Sýrii, v rozhovoru s tureckým listem Hürriyet prohlásil, že má čisté svědomí. Zdůraznil, že ho nezatěžuje pomyšlení na zabití někoho, kdo se podílel na každodenním bombardování turkmenských civilistů.

Z téhož obvinilo Turecko již několikrát i přímo Rusko, které v září začalo podnikat nálety na povstalecké cíle v Sýrii. Svými útoky se Moskva ale neomezuje pouze na radikální organizaci Islámský stát (IS), ale cílí na všechny odpůrce režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Podle Turecka a západních zemí přitom nebere ohledy na civilisty.

„Pomsta je nejpřirozenějším právem,“ řekl v rozhovoru Çelik, aniž přímo přiznal, že na pilota střílel či k tomu dal svým spolubojovníkům příkaz. Podle Zacharovové přiznal podíl na pilotově „vraždě“ a svého činu navíc ani nelituje.

Ruská mluvčí také projevila „překvapení a rozhořčení“ nad tím, že „přední turecké noviny představují platformu, na níž se vrazi a teroristé chlubí svými zločiny a šíří nenávist proti Rusku a ruskému lidu prostřednictvím nacionalistické ideologie.

Incident z 24. listopadu, při němž turecká stíhačka F-16 sestřelila bombardér Suchoj-24, označil ruský prezident Vladimir Putin za „bodnutí do zad“ ze strany Turecka. To už několikrát protestovalo proti tomu, že ruská letadla narušují turecký vzdušný prostor.

Moskva po incidentu přijala sérii odvetných opatření – od zpřísnění vízové povinnosti pro turecké občany jedoucí do Ruska až po embargo na vybrané turecké potraviny.