Ruské nálety prý zničily minulý týden 37 syrských ropných zařízení a dva tisíce cisteren, kterých se zmocnili radikálové z IS.
Moskva se navíc znovu pustila do Turecka - ukázala nové satelitní snímky kamionů čekajících údajně na irácko-turecké hranici. „Teroristé se chtějí vyhnout ruskému bombardování, takže pro převoz surové ropy změnili trasy,“ tvrdí ruský generál Sergej Rudskoj.
Podle něj nyní kamiony směřují z východosyrského státu Dajr az-Zaur na iráckou hranici a dále do Zacha a Mosulu v Iráku. „Do Turecka kamiony projíždějí hranicí v oblasti Zacha,“ prohlásil Rudskoj.
Moskva už dříve obvinila Ankaru, že teroristickou organizaci částečně sponzoruje - tím, že od ní surovinu kupuje. Svá tvrzení dokládala satelitními snímky kamionů směřujících přes syrsko-tureckou hranici. V podobném duchu se vyjádřil i Bagdád.
Ankara tvrdí, že je nevinná
Rusko navíc obvinilo rodinu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana z toho, že je do obchodování zapojena. Turecko to ale opakovaně popřelo. Erdogan dokonce prohlásil, že odstoupí, pokud se někdy nelegální obchod mezi IS a Tureckem prokáže.
Vztahy mezi Moskvou a Ankarou se prudce zhoršily po sestřelení ruského bombardéru tureckými stíhačkami minulý měsíc u turecko-syrských hranic. Ruský prezident Vladimir Putin v reakci nařídil sankce proti Turecku, které například zakazují dovoz potravin a zemědělských plodin, pozastavují vládní programy spolupráce a omezují zaměstnávání tureckých občanů v zemi.