Ocelové nebe nad Pekingem dál těžkne. Odstavení továren nepomohlo

V Pekingu se po několika dnech úlevy dýchá opět o poznání hůře. Znečištění ovzduší se podle úřadů znovu zhoršilo. Hustota škodlivých částic aktuálně překračuje povolenou koncentraci zhruba sedmnáctkrát. Příliš nepomohla ani opatření z minulých dnů – zastavení činnosti ve stovkách továren nebo omezení provozu osobních aut na polovinu.

Od soboty platí v Pekingu kvůli znečištění ovzduší nejvyšší stupeň ohrožení a podle meteorologů potrvá nejméně do úterý. Kvůli smogu jsou v metropoli zavřeny školy. Měl by začít řídnout ve středu a ve čtvrtek by se měl s příchodem studené fronty rozptýlit.

Na centrálním náměstí Tchien-an-men v Pekingu v úterý koncentrace miniaturních škodlivých prachových částic ve vzduchu dosahovala v 15:00 místního času 435 mikrogramů na metr krychlový. Světová zdravotnická organizace považuje za bezpečnou maximální hustotu PM 2,5 (prachové částice menší než 2,5 mikrometru) 25 mikrogramů na metr krychlový.

Nejvyšší stupeň ohrožení platí dnes celkem ve 40 městech na severovýchodě Číny. Pro Peking je to již druhé vyhlášení nejvyššího stupně ohrožení kvůli smogu v tomto měsíci. Ke stejným opatřením s platností na tři dny přistoupily úřady v metropoli 7. prosince.