Poláci v neděli volí parlament: Skončí osmiletá vláda liberálů?

Nedělní parlamentní volby v Polsku podle průzkumů ukončí osmiletou vládu pravého středu provázenou nevídaným ekonomickým růstem i skandály a dostanou k moci konzervativce. Největší šanci stát se novou premiérkou má ještě loni ve světě málo známá Beata Szydlová, která je volební vůdkyní nejsilnější opoziční strany Právo a Spravedlnost (PiS).

Předvolební Polsko
Zdroj: Reuters Autor: Kacper Pempel

Etnografka Szydlová se stala představitelkou moderní tváře strany, jejíž ultrakonzervativní předseda, expremiér Jaroslaw Kaczyński, byl pro část potenciálních voličů PiS nepřekonatelnou překážkou - například kvůli příliš radikálnímu odporu k EU či přílišnému prosazování zájmů katolické církve.

PiS před volbami slíbila, že v případě úspěchu sníží věk pro odchod do důchodu, zvýší částku příjmů osvobozenou od daní, pozastaví privatizaci některých podniků či zajistí posílení role domácího kapitálu proti zahraničním penězům.

Šéfka vládní Občanské platformy (PO) a premiérka Ewa Kopaczová v kampani zdůrazňovala, že liberálové v případě volebního vítězství navážou na současnou politiku, která z Polska učinila jednoho z nejpilnějších příjemců evropských dotací a vůbec nejstabilněji rostoucí ekonomiku EU. Zemi se jako jediné v Evropě vyhnul pokles spojený s hospodářskou krizí a HDP za poslední desetiletí vzrostl o více než 40 procent.

Video Zprávy ve 12
video

V Polsku vrcholí přípravy na nedělní parlamentní volby

V Polsku vrcholí přípravy na nedělní parlamentní volby

V Radomi mají nejdražší a nejzbytečnější letiště v celém Polsku

Události k předvolebnímu Polsku

Polská novinářka k blížícím se parlamentním volbám

Liberály ale mimo jiné poškodila odposlechová aféra s nahrávkami, na nichž se jejich přední činitelé vulgárně vyjadřují o své konkurenci i světových politicích. Přílišné zdůrazňování minulých úspěchů na úkor plánů do budoucna navíc stálo prezidentský post spojence PO Bronislawa Komorowského, kterého navzdory jednoznačně nepříznivým předvolebním průzkumům letos ve funkci vystřídal někdejší člen PiS Andrzej Duda.

Volební místnosti se otevřou v neděli v 7:00 a uzavřou v 21:00. Šanci dostat se do parlamentu má přibližně pětice menších stran, z nichž levice a v současnosti vládní lidovci spolupráci s PiS nepřipouštějí. Šancí pro Szydlovou tak může být protestní sdružení Kukiz '15 rockera a neúspěšného prezidentského kandidáta Pawla Kukize.

Šéfové polských politických stran: Pawel Kukiz, Jaroslaw Kaczynski, Ewa Kopaczová, Adrian Zandberg, Barbara Nowacká, Ryszard Petru, Janusz Piechocinski a Janusz Korwin-Mikke
Zdroj: Reuters