Bezprecedentní amnestie na Kubě: Před papežovou návštěvou půjde na svobodu 3522 vězňů

Kuba u příležitosti nadcházející návštěvy papeže Františka propustí 3522 vězňů. Bezprecedentní amnestie se dotkne vězňů, kteří byli odsouzeni za méně závažné trestné činy, nikoli za vraždu, znásilnění či další těžké zločiny.

Papež František
Zdroj: Reuters Autor: Giorgio Onorati

Svobodu tak dostanou například vězni nad 60 let a mladší 20 let, pokud si odpykávali svůj první trest. Přihlédnuto bude kromě závažnosti trestných činů rovněž k chování odsouzených během výkonu trestu nebo ke zdravotním důvodům.

Papež František bude na Kubě od 19. do 22. září. Spekuluje se, že má v plánu i schůzku s Fidelem Castrem, pokud to zdravotní stav někdejšího kubánského vůdce dovolí. Rozhodnutí tak zřejmě padne až na poslední chvíli. František, jenž sehrál důležitou roli při sbližování mezi Spojenými státy a Kubou, pak odcestuje do USA, kde se sejde mimo jiné s prezidentem Barackem Obamou.

Je to potřetí, co kubánské orgány vyhlásily v souvislosti s návštěvou nejvyššího představitele katolické církve amnestii. V roce 2012 propustily asi 3000 vězňů před cestou Benedikta XVI. do Havany a v roce 1998 dala vláda svobodu 300 vězňům u příležitosti návštěvy Jana Pavla II. Kuba od roku 2012 oficiálně nezveřejnila, kolik vězňů se na ostrově celkem nachází – v roce 2012 jich bylo 57 000.

V rámci obnovení diplomatických vztahů s USA bylo též nedávno propuštěno 53 politických vězňů, takže oficiálně už žádní političtí vězni na Kubě neexistují. Podle významné nevládní organizace Kubánské komise pro lidská práva a národní usmíření (CCDHRN) jich je ale stále asi šedesát. CCDHRN do své statistiky zahrnuje vedle nenásilných politických aktivistů i ozbrojené bojovníky proti kubánskému komunistickému režimu, únosce nebo špiony. Kubánská vláda proto tvrdí, že její odpůrci mylně považují za politické případy i odsouzené ozbrojené odpůrce režimu a běžné zločince.