Jih Anglie ukrýval megalitický areál. Je pětkrát větší než Stonehenge

Archeologové objevili pod zemí nedaleko známé Stonehenge v jižní Anglii stovku kamenů, které by mohly představovat největší zachovalý pravěký objekt ve Velké Británii. Kameny odhalené a prozkoumané speciálním radarem byly podle vědců původně vysoké asi 4,5 metru a byly zde umístěny před zhruba 4500 lety.

Pláně kolem Salisbury odkrývají další klenoty megalitické kultury
Zdroj: ČTK/AP

Nalezení prehistorického objektu na historickém místě Durrington Walls, které leží asi 1,3 kilometru od Stonehenge, je podle výzkumníků „fantastickým štěstím“.

Vzácný objekt byl před archeology dobře ukrytý, ale díky moderní technologii se nakonec našel, řekl podle BBC jeden z hlavních členů výzkumného týmu Vince Gaffney. Objekt se zatím neoficiálně nazývá „superhenge“, protože je pětkrát rozlehlejší než Stonehenge.

Zatímco stejně staré uskupení kamenů Stonehenge je považováno za pohřební místo v období neolitu, oblast Durrington Walls se označuje za místo, kde tehdy lidé alespoň část roku žili a věnovali se oslavám a obřadům, poznamenal britský odborný portál National Trust.

/*json*/{"map":{"lat":51.18802574537998,"lng":-1.8034511985779211,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":51.192684923645416,"lng":-1.7871665954589844,"type":"2","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Půdu v okolí Stonehenge začaly v posledních letech zkoumat pomocí několika metod týmy archeologů z univerzit v Birminghamu a Bradfordu, k nimž se připojili odborníci z Vídně. Celkem zmapovali oblast o rozloze více než 12 čtverečních kilometrů, kde až do hloubky tří metrů „nahlédli“ pomocí přístrojů – magnetometru, podzemního radaru a 3D laserového scanneru.

Archeologové tak loni překvapivě zjistili, že svatyně Stonehenge nestála v krajině jako osamělý monument, ale byla obklopena nejméně 17 dalšími podobnými objekty. Při skenování půdy se odborníci dále zaměřili na nejrůznější umělé vyvýšeniny, příkopy, pohřebiště a zbytky různých staveb.

Pod jedním z početných pahorků byly například nalezeny základy 33 metrů dlouhé dřevěné budovy. Její stáří se odhaduje zhruba na 6000 let a měla údajně sloužit k rituálním pohřbům a souvisejícím činnostem.