Podle meteorologů bude letos El Niňo mimořádně silné

Klimatický jev El Niňo bude letos výjimečně silný, což by mohlo vysušené Kalifornii přinést v zimním období nadměrné množství srážek. Podle amerických meteorologů je jeho letošní dosavadní působení druhé nejsilnější v měřené historii, s čímž souvisí v posledních třech měsících neobvykle vysoká teplota vody v jihovýchodní části Tichého oceánu.

Americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA) zveřejnil výsledky dosavadních letošních měření, podle nichž mohou výjimečně teplé pacifické vody u amerického pobřeží způsobit rychlý nástup jevu El Niňo, který se očekává ke konci letošního roku. Bude patrně dosahovat úrovně svých vůbec nejsilnějších předchůdců, jejichž působení lidé na obou stranách Pacifiku pocítili ke konci let 1972, 1982 a 1997.

“Odhadujeme, že El Niňo může být letos vůbec nejsilnější od počátku sledování tohoto jevu v roce 1950.“

Mike Halpert

pracovník NOAA

El Niňo se projevuje zeslabením studeného Peruánského proudu a větrů vanoucích z východu na západ a s tím souvisejícím oteplením oceánských vod u amerického pobřeží. Tato událost nastává obvykle kolem Vánoc, a proto ji jihoameričtí rybáři nazvali El Niňo Jesús, česky Ježíšek. Na pobřeží Severní i Jižní Ameriky přináší silné srážky.

Jeho vliv však nepřímo pociťují i obyvatelé dalších částí světa. V letech 2010 a 2011 například k důsledkům tohoto jevu patřily rozsáhlé povodně v Austrálii nebo také chladnější zima v Evropě.