Jednání o íránském jádru se podle očekávání prodlouží o týden

Vídeň – Jednání o íránském jaderném programu budou pokračovat do 7. července. Shodli se na tom velmoci spolu s íránskými představiteli v den, kdy se podle původního plánu vše mělo uzavřít. Teherán zároveň podle diplomatů souhlasí s klíčovou podmínkou současných jednání, jakou je významné omezení množství obohaceného uranu, z něhož lze vyrobit jadernou zbraň.
John Kerry a Mohammad Džavád Zaríf
Zdroj: ČTK/AP

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes řekl, že jednání vstoupila „do citlivé fáze“. „Írán přijme jedině spravedlivou a vyváženou dohodu, která bude respektovat velikost Íránu a právo jeho národa,“ zmínil. 

Jednání s Íránem, která stagnovala několik let, loni pokročila. Podařilo se vyjednat dočasnou dohodu a letos v dubnu pak základní body dohody natrvalo. Jejím smyslem je zpomalit íránský jaderný program, což znamená snížení jeho kapacity k výrobě jaderné zbraně. Izrael navrhovanou dohodu kritizuje jako velký ústupek, který Íránu nezabrání získat atomovou bombu v budoucnu. Za ústupky mají být zrušeny protiíránské sankce. 

Velkou otázkou jsou kontroly íránských jaderných zařízení, do nichž mnohé ze šestice zemí, která s Íránem jedná, řadí také některé vojenské objekty. Íránské vedení předem vyloučilo zpřístupnění vojenských zařízení mezinárodním inspekcím. 

Video Hra o íránské jádro pokračuje
video

Hra o íránské jádro pokračuje

Izraelský tisk dnes citoval jednoho člena americké delegace, podle něhož USA navrhnou nový přístup k systému inspekcí. Nebude prý zahrnovat automaticky všechny vojenské objekty. Pokud ale Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která inspekce zajišťuje, prohlásí, že má důvod prohlédnout si některá zařízení, pak by jí to mělo být umožněno. 

MAAE se domnívá, že Írán prováděl na vojenské základně v Parčínu testy s vysoce účinnými výbušninami potřebnými pro výrobu atomové bomby. Írán inspekci Parčínu sice jednou povolil, ale později už se inspekcím bránil.

Hlavním problémem nadále zůstává harmonogram uvolňování sankcí vůči Íránu výměnou za omezení jeho jaderného programu. Teherán požaduje jejich okamžité zrušení, západní velmoci trvají na jejich postupném uvolňování a pro případ porušení dohod chtějí zajistit i možnost jejich obnovení.   

  • Cílem konečné dohody je rozptýlit obavy Západu, že íránský jaderný program by mohl být zneužit k výrobě jaderné bomby. Írán tuto možnost dlouhodobě popírá. Jeho jaderný program prý slouží pouze mírovým účelům.