Boj o fukušimské memento: Vláda oživuje jádro - navzdory veřejnosti

V Japonsku se po více než čtyřech letech od katastrofy v elektrárně Fukušima vrátí do provozu první jaderný reaktor podle nových bezpečnostních pravidel - a to navzdory odporu většiny obyvatel země vůči jaderné energii. Společnost Kyushu Electric Power v úterý restartuje první blok své jaderné elektrárny Sendai v jihozápadním Japonsku.

Protest proti znovuzavedení jádra
Zdroj: ČTK/AP

První blok elektrárny Sendai by měl začít vyrábět elektřinu v pátek a do konce srpna má dosáhnout plného výkonu. Japonská vláda prosazuje návrat k jaderné energii, ačkoli se proti němu podle průzkumů staví většina obyvatelstva.

Ve fukušimské elektrárně se postupně roztavila jádra tří reaktorů. Od té doby se zařízení potýkalo s problémy, především s úniky radioaktivní vody, která je skladována v nádržích poté, co byla použita k ochlazení reaktorů.

Zasedání Úřadu pro jadernou regulaci
Zdroj: ČTK/AP

V důsledku katastrofy bylo odstaveno všech 48 komerčních jaderných reaktorů v Japonsku. Obnovení provozu v elektrárně Sendai na základě nových bezpečnostních pravidel již loni v listopadu schválil guvernér japonské prefektury Kagošima Juičiro Ito.

Vláda si stanovila za cíl, aby jaderné elektrárny do roku 2030 pokrývaly více než pětinu energetických potřeb země. „Věříme, že pro naši energetickou politiku je důležité prosazovat restartování reaktorů, které jsou považovány za bezpečné," řekl vládní mluvčí Jošihide Suga.