Saúdové zlikvidovali buňku Islámského státu, zatkli přes 400 lidí

Rijád - Saúdské Arábii se podařilo zmařit šest sebevražedných útoků proti mešitám, bezpečnostním silám a diplomatickým zastoupením. Tamní ministerstvo vnitra oznámilo, že zlikvidovalo organizaci, která byla přímo napojená na Islámský stát (IS). Za mřížemi skončilo 431 lidí.
Dobrovolníci ze zahraničí v řadách islamistů
Zdroj: ČT24
Video Zásah proti islamistům v Saúdské Arábii
video

Zásah proti islamistům v Saúdské Arábii

IS loni vzkázal svým příznivcům v Saúdské Arábii, aby nejezdili bojovat do Sýrie nebo Iráku, ale aby přímo v této monarchii útočili na oficiální činitele, cizince ze Západu a příslušníky šíitské menšiny.

„Počet zatčených je v daném okamžiku 431, většinou jde o saúdskoarabské občany, kromě toho i osoby jiných národností… Odvráceno bylo šest sebevražedných akcí, jejichž terčem měly být postupně každý pátek mešity v provincii Východní oblast, současně s vražednými útoky proti bezpečnostním silám,“ oznámilo nyní saúdské ministerstvo. „Odvrácena byla teroristická spiknutí, jejichž terčem se měly stát diplomatické mise a bezpečnostní a vládní zařízení, i vraždy příslušníků bezpečnostních sil,“ uvádí se v dokumentu.
  
Zátah proti islámským radikálům oznámil Rijád dva dny po pumovém útoku u kontrolního stanoviště poblíž přísně střežené věznice v Saúdské Arábii, k němuž se přihlásil IS. Při útoku zahynul pachatel a další dva lidé utrpěli zranění.

Útok na mešitu v Saúdské Arábii
Zdroj: REUTERS/Stringer

Použití výbušniny v blízkosti věznice, ve které drží stovky islamistických radikálů, vyvolává obavy z narůstající aktivity IS v Saúdské Arábii. Země je součástí mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy, která podniká letecké útoky na pozice IS v Iráku a Sýrii.