Republikáni řeší před primárkami Trumpovo téma - přistěhovalce

Republikánští kandidáti na post prezidenta Spojených států se snaží oslovit voliče slibem ráznějšího řešení problémů s přistěhovalci z Latinské Ameriky. Ukázalo to pondělní první veřejné setkání 14 uchazečů o Bílý dům. Téma zatím medializoval především lídr voličských průzkumů, realitní magnát Donald Trump. Ten se diskuse odmítl zúčastnit.

Jeb Bush na debatě v New Hampshire
Zdroj: Reuters Autor: Brian Snyder

"Je to jako krvácející rána. Musíme ten proud zastavit," řekl na adresu nelegálních přistěhovalců bývalý guvernér Texasu Rick Perry. Během pondělního fóra v Manchesteru ve státě New Hampshire se k němu přidala i řada dalších radikálních i umírněných republikánů, podle nichž musí budoucí prezident zajistit, aby nebylo možné nelegálně překročit přes 3000 kilometrů dlouhou hranici mezi USA a Mexikem.

K otázce přistěhovalců se vyjádřil i někdejší guvernér Floridy a jeden z favoritů primárek Jeb Bush, podle něhož by měly být stanoveny limity na počet imigrantů. Bratr dosud posledního republikánského prezidenta George Bushe mladšího prohlásil, že by měli být přistěhovalci do USA vpouštěni v závislosti na tom, jaký budou znamenat přínos pro americkou ekonomiku.

Téma přistěhovalectví rezonuje v republikánské kampani od chvíle, kdy Donald Trump, proslulý kontroverzními prohlášeními, označil Mexičany za zločince a násilníky. Reakcí na tato slova byl na jedné straně bojkot jeho produktů ze strany několika amerických i mexických společností, na straně druhé však také jeho vzestup v průzkumech veřejného mínění. To způsobilo obavy mezi dalšími republikánskými kandidáty.

Podle stanice CNN se v čerstvém průzkumu Trumpův náskok před nejbližšími konkurenty zvětšil na 14 procent. V anketě univerzity v Monmouthu ve státě New Jersey uskutečněné o prvním srpnovém víkendu získal miliardář podporu 26 procent voličů, zatímco Bushe na druhém místě by volilo pouze 12 procent lidí. Třetí příčka patří wisconsinskému guvernérovi Scottu Walkerovi s 11 procenty.

Pondělního fóra se miliardář Trump odmítl zúčastnit kvůli kritickému názorovému článku komentujícímu jeho kandidaturu, který zveřejnil list jedné z organizací pořádajících diskusi. Čtvrteční televizní debatu stanice Fox News, kam bude pozváno deset nejsilnějších kandidátů, ale Trump nevynechá.

Donald Trump
Zdroj: REUTERS
Autor: Brendan McDermid