Brusel obnovuje leteckou dopravu, komplikace ale trvají

Brusel - Porucha v centru řízení letového provozu paralyzovala leteckou dopravu v Belgii, žádná letadla po několik hodin nepřistávala a ani neodlétala. Podle evropské organizace pro bezpečnost leteckého provozu Eurocontrol měly hlavní výluky trvat nejméně do 17:30 SELČ, cestující se ale dál potýkají s komplikacemi a rušením letů. Bruselské letiště postupně obnovuje provoz, řada spojů je ovšem stále odřeknuta. S problémy musejí cestující počítat i ve čtvrtek.

Mluvčí pražského letiště Marika Janoušková po poledni sdělila, že kvůli situaci v Belgii byl zrušen spoj společnosti Brussels Airlines, který měl do Prahy přiletět v 11:00 a zpět odlétat v 11:30. Odřeknut byl i večerní let Brussels Airlines z Prahy. Podle webu letiště byla zrušena také odpolední linka nízkonákladové společnosti Ryanair z Charleroi u Bruselu do Prahy a zpět.
  
Z Bruselu nepřiletěl ani polední spoj Českých aerolinií, ale jeho let do belgické metropole plánovaný na 17:40 byl nakonec s více než dvouhodinovým zpožděním odbaven. Z Prahy linka odletěla krátce po 20:00.

Všechna letiště v Belgii kvůli elektrické poruše v národní agentuře pro kontrolu leteckého provozu Belgocontrol pozastavila starty a přistání. I když se předpokládá, že provoz se po 17:30 obnoví, do původního stavu se zřejmě situace nevrátí dříve než pozdě večer. „Nemůžeme pracovat, monitory nefungují,“ popsal situaci v Belgocontrol její mluvčí Dominique Dehaene.

Podle mluvčího bruselského letiště bylo odkloněno na jiná letiště okolo 40 letadel a asi 150 letů bylo zrušeno. Společnost Eurocontrol oznámila, že všechny systémy agentury Belgocontrol, tedy radary a komunikační programy, musí být restartovány. Bruselské letiště uvedlo, že restart systémů započal ve 14:00, což umožňuje začít některé lety odbavovat. Porucha neovlivňuje letadla, která nad Belgií přelétávají ve výšce větší než 7500 metrů.

Jakmile byla porucha oznámena, začala mimořádná operace a všechna letadla, která byla v blízkosti belgických letišť, dostala povolení přistát. Ostatní byla přesměrována na letiště v sousedních zemích, zejména do Hamburku, Lucemburku, Paříže a Lille. Letadla, která už byla připravena ke startu, k němu konečné povolení nedostala. Společnost Brussels Airlines otevřela krizové centrum, které organizuje náhradní autobusovou dopravu k nejbližšímu letišti v sousedních zemích.

  • Bruselské letiště uvedlo, že potíže se dotkly 20 tisíc cestujících. Pro pasažéry, kteří na letišti uvízli, správa vzdušného přístavu zorganizovala turistické prohlídky belgické metropole

Na internetu se Belgocontrol kvůli potížím stal terčem kritiky, ale i vtipálků, kteří komplikace berou s úsměvem. Ti zveřejňují snímky příčin, které podle nich za zastavení provozu mohou. Nechybí tak například kafe rozlité do klávesnice, vytažený kabel ze zásuvky či zásah čaroděje Gandalfa z Pána prstenů. Své služby s dodávkami elektrické energie mezitím letovým kontrolorům nabídl i Darth Vader z fiktivního světa Star Wars.

Video Česko má elektřinu pro letový provoz zálohovanou trojnásobně
video

Česko má elektřinu pro letový provoz zálohovanou trojnásobně