Orkán Niklas udeřil ve střední Evropě – mrtvých je už deset

Berlín - Orkán Niklas si v Německu, Rakousku a Švýcarsku vyžádal deset mrtvých a řadu zraněných. Desetitisíce polských domácností zůstaly bez dodávek elektrického proudu. Vichřice zasáhla i dopravu - společnost Deutsche Bahn v sousedním Bavorsku zrušila dálkové spoje a omezila provoz i na regionálních tratích, které zablokovaly vyvrácené stromy. Škody už teď dosahují desítek milionů eur.
Video Ve střední Evropě zabíjela vichřice
video

Ve střední Evropě zabíjela vichřice

Ve střední Evropě zabíjela vichřice

ud: 1.4.2015

Bez komentáře: Střední Evropu pustošil orkán Niklas

Šonka k orkánu: Vlaky nabíraly zpoždění

Silný vítr zdevastoval celé oblasti v Polsku

Vichřice provázená deštěm a sněžením si v Německu vyžádala nejméně osm obětí. Rakousko a Švýcarsko hlásí po jednom mrtvém. Některé smrtelné nehody přitom s orkánem souvisejí spíš nepřímo. Například v Bádensku-Württembersku zemřeli dva muži při nehodě na zasněžené silnici, v Bavorsku pak další muž při silném krupobití na dálnici 95.

Niklas udeřil v Německu…

Orkán udělal z vlaku Pac Mana…

Už v úterý německá média informovala o dalších smrtelných případech. Například v Sasku-Anhaltsku se zřítil na muže blok betonové zdi, kterou se snažil zajistit proti pádu. U obce Montabaur v Porýní-Falci usmrtil vyvrácený strom dva lidi, když spadl na vůz silniční služby.

V celém Německu řada lidí utrpěla zranění. Jsou mezi nimi matka s dvěma dcerami ve věku osm a devět let, na něž ve Výmaru spadl desetimetrový vyvrácený strom. Zranění jedné z dívek jsou vážná.  Také na severu Švýcarska zahynul 75letý řidič, na jehož vůz spadl vyvrácený strom. V rakouském Mauthausenu pak zemřel 63letý muž, když chtěl zajistit zastřešení terasy.

  • Jaroslav Šonka, publicista: "Počasí mělo obrovské důsledky také v dopravě - zemřelo také hodně lidí kvůli nehodám. Záchranné služby také nemohly zacházet s akutními případy tak, jako zachází normálně. Někde nelétaly ani vrtulníky. Počet obětí tak bude jistě vyšší než deset."

Tlaková níže Niklas byla ve střední Evropě jednou z nejsilnějších bouří uplynulých let. Nárazový vítr dosahující rychlosti až 192 kilometrů za hodinu v úterý mnohde vyvracel stromy, ničil automobily, domy i vysokonapěťové vedení.


Chaos v dopravě 

V silniční, železniční, lodní i letecké dopravě zavládl chaos. Ještě dnes musí cestující na železnici počítat s omezeními, i když většina tratí je už průjezdných. Dnes ještě zůstávaly uzavřené tratě mezi Brémami a Hannoverem a Mnichovem a Rosenheimem. 

  • Cestující z Kolína nad Rýnem: „Je to totální chaos, nic nefunguje. V Severním Porýní-Vestfálsku nejezdí vlaky, někde si máme vyzvednout jízdenku a dál nás odveze taxík.“ 

Na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem bylo zrušeno více než 180 přistání a odletů a na komplikace se mají pasažéři připravit i dnes. Orkán už sice Německo opustil, ale i během dneška bude podle meteorologů v zemi vládnout bouřlivé počasí.  

Polsko: Desetitisíce lidí bez elektřiny a stovky poničených domů  

Zimní bouře zasáhly také další země střední Evropy. Například v Polsku museli hasiči vyjíždět k 2500 zásahům a zhruba 65 tisíc lidí se ocitlo bez dodávek proudu, protože vyvrácené stromy poničily elektrické vedení. Zvlášť silně zasáhl orkán západ Polska, kde bouře vyvracela stromy a strhávala střechy z domů i elektrická vedení. Podle hasičů bylo poničeno zhruba 400 budov.