Američané poprvé útočili na radikály u Tikrítu

Tikrít - Americká armáda poprvé zaútočila na pozice bojovníků Islámského státu (IS) v okolí severoiráckého Tikrítu. Informovala o tom agentura AP. Jde o dosud nějtěsnější bojovou spolupráci zahraničních sil s iráckou armádou v boji proti IS.

O Tikrít se bojuje od začátku března a irácké armádě se spolu s šíitskými milicemi podařilo obsadit několik jeho čtvrtí. Minulý týden se ale postup vládních sil zastavil. Radikálové se stáhli k centru města a v jeho okolí nastražili množství výbušnin.

Údery americké letectvo prý zahájilo krátce poté, co dorazila oficiální žádost Bagdádu o pomoc. Koaliční letadla ale začala monitorovat situaci nad Tikrítem už v úterý. Tehdy americké úřady ještě hovořily o tom, že poskytnou iráckým pozemním jednotkám pouze informace o rozmístění sil radikálů.   

  • Centrum provincie Saláhaddín a rodiště bývalého iráckého diktátora Saddáma Husajna je v rukou radikálů z IS od loňského léta, kdy jej spolu s velkou částí severního Iráku obsadili během bleskové pozemní ofenzivy.

Pokud se irácké armádě podporované šíitskými dobrovolnickými oddíly a íránskými vojenskými poradci podaří město dobýt, otevře se cesta k postupu na severoiráckou metropoli Mosul. Irák do ofenzivy nasadil přes 20 tisíc lidí.   

Letecká podpora obléhání Tikrítu představuje dosud nejtěsnější bojovou spolupráci zahraničních armád s Bagdádem v tažení proti IS. Nálety na pozice IS koalice podniká jinde v Iráku už od loňského srpna. Kromě USA k ní patří Austrálie, Belgie, Kanada, Francie a Británie.

/*json*/{"map":{"lat":35.125415408173296,"lng":43.81207464067633,"zoom":7,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{"0":{"lat":34.60043278504442,"lng":43.68782043457031,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/