Mugabeho strana definitivně ztratila většinu v parlamentu

Harare - Vlastenecká fronta (ZANU-PF), strana prezidenta Roberta Mugabeho, po 28 letech vládnutí definitivně ztratila většinu v zimbabwském parlamentu. Volební komise po přepočítání hlasů odevzdaných v některých okrscích při volbách 29. března oznámila, že Mugabeho strana nezískala dostatečný počet mandátů. Pozici hlavní parlamentní síly tak zastane opoziční Hnutí pro demokratickou změnu (MDC).

Zimbabwská volební komise na žádost vlády přepočítává výsledky parlamentních voleb ve 23 obvodech z celkových 210. Ačkoli komise svou práci ještě nedokončila, potvrdila ve 14 z 23 přepočítávaných okrsků původní výsledky. I kdyby vítězství v těch zbylých přisoudila Vlastenecké frontě, nebude to Mugabemu k parlamentní většině stačit, napsala agentura Reuters.

Podle původních výsledků získalo MDC vedené Morganem Tsvangiraiem v dolní komoře 109 křesel oproti 97, které voliči přisoudili ZANU-PF.

Oznámení volební komise je velkým úspěchem pro opozici, která se obávala toho, že Mugabeho vláda se pokusí výsledky přepočítáváním zvrátit na svou stranu. V Zimbabwe se koncem března kromě parlamentních voleb konaly i volby prezidentské, jejich výsledky však nebyly ještě vůbec vyhlášeny.

Podle dosavadních neúplných informací v nich vyhrál opoziční předák Morgan Tsvangirai, nejspíš ale nezískal nadpoloviční většinu hlasů, která by mu zajistila přímé vítězství bez nutnosti konání druhého kola. Mugabeho vládní Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta na druhém kole prezidentských voleb trvá.

„Přepočítávání bylo zbytečné, hlasování proběhlo podle pravidel. Každý okrsek hlasy hned spočítal a výsledky pověsil na stěnu,“ uvedla obyvatelka Harare.

Opozice tvrdí, že Mugabe oddaluje vyhlášení volebních výsledků, aby získal čas na násilné zastrašování a připravil si půdu pro vítězství v druhém kole. Podle ODM si útoky vládních milicí na příznivce opozice vyžádaly deset obětí na životech, stovky zraněných a zatčených.