Příměří v Bagdádu - irácká vláda a Sadrovi bojovníci se dohodli

Bagdád - Irácká vláda a hnutí šíitského radikálního duchovního Muktady Sadra se dohodly na příměří v Bagdádu. Oznámil to dnes podle agentury Reuters Sadrův mluvčí a zprávu poté potvrdil představitel irácké vlády. Dohoda by údajně měla vstoupit v platnost dnes v noci nebo v neděli. Američtí vojenští činitelé působící v Iráku tvrdí, že o ujednání nemají informace.

Pokud dohoda bude fungovat, bude znamenat ukončení několikatýdenních bojů mezi Sadrovými ozbrojenci a vládními silami ve východobagdádské chudinské čtvrti Sadr. Střety si vyžádaly několik stovek lidských životů a uvěznily dva miliony obyvatel této bašty šíitských radikálů v irácké metropoli v bitevní zóně.

Premiér Núrí Málikí dohodu o příměří schválil, citovala agentura Reuters vládního mluvčího, podle něhož kabinet vyzývá všechny strany, aby přispěly k realizaci ujednání a projevily zdrženlivost.

Podle zdrojů ze dvou nemocnic ve čtvrti Sadr bylo za posledních 24 hodin při střetech vojáků s ozbrojenci zabito 19 lidí a 116 dalších, včetně žen a dětí, utrpělo zranění.

„Sadrův blok a Sjednocené irácké spojenectví (UIA) se dohodly na příměří. Jeho hlavním cílem je vyřešit krizi v (bagdádské čtvrti) Sadr,“ řekl agentuře Reuters Sadrův mluvčí Sálih Ubajdí. Podle jeho slov by příměří mělo začít platit dnes v noci, nebo od neděle.

Americká armáda dnes informovala, že v pátek zabili její vojáci osm ozbrojenců v různých částech Bagdádu. Za čtvrtek a pátek se tak počet zneškodněných povstalců vyšplhal na 33.

Policie v bagdádské čtvrti Sadr
Policie v bagdádské čtvrti Sadr