Slavný uherský vojevůdce byl po více jak 400 letech konečně pohřben

Ruská - Po víc než 400 letech se dočkal pohřbu uherský vojevůdce István Dobó, který v 16. století hrdinně zabránil turecké invazi. Jeho kosterní pozůstatky archeologové objevili teprve před dvěma lety v kostele v Ruské na dnešním slovensko-ukrajinském pomezí, kde ho dnes s náležitými poctami konečně pohřbili.

S pozůstatky vojevůdce Istvána Dobóa, který v roce 1552 dokázal na Egerském hradě 38 dnů odolávat mnohonásobné přesile a zahnat tureckou armádu na ústup, se přišly rozloučit stovky lidí. Místní dávno věděli, že se tu narodil a že byl kdesi v okolí také pochovaný. Až před dvěma lety se však starostovi podařilo přesvědčit archeology, aby začali v kostele nový průzkum. „Chtěli najít hrob Istvána Dobóa a velmi tomu objevu věřili. Nakonec v podzemí objevili hroby čtyři. Stále však přetrvávaly pochybnosti, jestli nalezené kosti skutečně patří tomu, koho hledali,“ říká archeolog Ján Chovanec.

„Nálezy, které jsme objevili v hrobce, jednoznačně dokazují, že to nemůže být nikdo jiný, než István Dobó,“ dodává László Forot z muzea Istvána Dobóa v maďarském městě Eger.

Starosta Ruské László Lakatos věří, že se od nynějška život v malé vesničce, která nese jméno slavného vojevůdce i ve svém maďarském názvu, od základů změní a že sem začnou proudit davy turistů nejen z Maďarska: „Význam dnešního dne v životě naší vesnice nebo jejich obyvatel je obrovský a sami ještě nedokážeme zcela domyslet, co pro nás všechno může znamenat.“ Za pravdu mu dávají i historici. István Dobó totiž nepatří ke kontroverzním postavám. Tím, že zastavil Turky u Egeru, zachránil nejen Maďarsko, ale i celou křesťanskou Evropu.

Plastika uherského vojevůdce Istvána Dobóa, který v 16. století hrdinně zabránil turecké invazi.
Plastika uherského vojevůdce Istvána Dobóa, který v 16. století hrdinně zabránil turecké invazi.