Britští vědci našli způsob, jak snímat otisky z kovu

Londýn - Možnost identifikovat pachatele podle otisku například na nábojnicích dovolí kriminalistům otevřít nevyřešené případy. Nová forenzní metoda se již v Británii s úspěchem používá, její využití českými vyšetřovateli je otázkou několika měsíců.

Problém otisků na kovových předmětech zaměstnával vědce po celém světě již desítky let. Ve většině případů totiž ten, kdo manipuloval s nábojnicemi (a zbraň nabíjel) bývá i vrahem. „Byl by to obrovský boom v kriminalistické technice,“ řekla k možnosti rozšíření metody mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká.

S řešením přišel tým z univerzity v britském Leicesteru, kterému výzkum společně s aktivními kriminalisty trval několik let. „Tři roky trvalo, než jsme pochopili fyzikální a chemické zákonitosti,“ říká vyšetřovatel John Bond. Při výstřelu se nábojnice zahřeje na několik set stupňů Celsia a otisk se vypaří. Vědci však našli způsob, jak identifikovat drobné stopy zanechané potem z prstů.

Video Milénium
video

Milénium

„Působením prášku, který je podobný toneru z kopírek, pak dojde k vykreslení té latentní daktyloskopické stopy,“ vysvětluje Jiří Straus, prorektor Policejní akademie pro vědu a výzkum.

Otisk vyleptaný potem na kov se nedá setřít nebo umýt. Kriminalisté ho tak mohou odhalit i po deseti letech. Metodu jde použít prakticky na všechny hladké kovové předměty, kterých se mohl pachatel dotknout. Je poměrně jednoduchá, rychlá – a teď už i vyzkoušená. „Kdyby se metoda několikrát odzkoušela v našich laboratořích, mohli bychom ji využívat zcela běžně,“ říká Straus.

Moderní poloautomatická pistole
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24