Bolívie: Při demonstraci proti zákazu dovozu starých aut zemřel jeden člověk

La Paz - V Bolívii se strhly bitky. Asi 1 500 lidí protestovalo proti tomu, že vláda minulý týden zakázala dovážet staré automobily. Během nepokojů zemřel jeden člověk, zranění jsou tři policisté.

Kvůli demonstracím byla zablokovaná silnice do hlavního bolivijského města La Paz. Policie se ji snažila uvolnit, nakonec musela proti rozezlenému víc než tisícihlavému davu použít slzný plyn a gumové projektily. Jeden z demonstrantů dostal zásah do krku a zemřel.

Protestujícím se nelíbí nový zákon, který zakazuje dovoz automobilů vyrobených před rokem 2004. Podle vlády jsou tyto vozy nebezpečné a zatěžují životní prostředí. „Je zakázáno taková auta dovážet, vláda stanovila jasná pravidla a ta musejí všichni dodržovat,“ prohlásil Marcos Farfan, náměstek ministra vnitra.

Jenže lidé z oboru se obávají, že tisíce lidí ztratí práci a vyhrožují dalšími protestními akcemi. V Bolívii, nejchudší jihoamerické zemi, jsou totiž stará auta velmi rozšířená. Přes sousední Chile se dovážejí hlavně z Asie. Podle odhadů je většina z 10 tisíc vozů dovezených do země každý měsíc stará minimálně 10 let.