Čína poslala Tibeťana za špionáž na doživotí za mříže

Peking - Na doživotí půjde do vězení Tibeťan za to, že do zahraničí poskytl informace o situaci v Tibetu v době, kdy regionem zmítaly protičínské nepokoje. O doživotním trestu rozhodl čínský soud již před měsícem, teprve dnes ale informaci zveřejnila organizace Mezinárodní kampaň pro Tibet.

Tibeťan, který pracoval pro nevládní organizace, podle soudu předával informace o situaci v Tibetu do zahraničí. Spolu s ním půjde do vězení i dalších šest aktivistů. „Tento nový vývoj naznačuje tvrdou linii v blokování zpráv o nynějších zásazích v Tibetu,“ komentovala událost organizace Mezinárodní kampaň pro Tibet ve svém prohlášení.

Odsouzený Tibeťan podle informací zpravodaje ČT v Číně Tomáše Etzlera pracoval pro Centrum mezinárodního zdraví Bennettova institutu v Melbourne, což je organizace, která už od roku 1999 v Tibetu pracuje na prevenci viru HIV. Obžaloba vinila Tibeťana ze špionáže a podněcování nepokojů, za což ho nakonec soud potrestal doživotím.    

Tibet na jaře tohoto roku zažil mohutné protičínské demonstrace, které ale Peking tvrdě potlačil. Bylo zatčeno asi 1 000 lidí. Před soudem skončilo 202 lidí, 55 osob bylo odsouzeno. Skupiny za lidská práva upozorňují, že stovky Tibeťanů od jarních protestů stále zůstávají ve vězení, kde je s nimi krutě nakládáno a jsou dokonce mučeni.

Tibet je od roku 1951 pod nadvládou Číny. Po povstání proti čínské nadvládě v roce 1959 duchovní vůdce Tibetu dalajlama uprchl do exilu, kde žije dosud. Peking viní právě dalajlamu z podněcování protičínských nepokojů, ten to ale odmítá.

Demonstrace za Tibet
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24