Sebevražedná atentátnice zabila v Bagdádu desítky poutníků

Bagdád - Při sebevražedném útoku v iráckém hlavním městě Bagdádu zemřelo nejméně 38 lidí. Dalších šest desítek je zraněných. Výbuch nastal u šíitské svatyně. Informaci přinesla agentura Reuters s odvoláním na zdroj irácké armády. Atentátník zaútočil v okamžiku, kdy se iráčtí šíité připravovali na svátek ášúrá.

Atentátnice zabila desítky lidí před zlatou mešitou. Šíitští věřící sem přišli k hrobu mučedníka. Atentátnice odpálila bombu uprostřed davu před strážním stanovištěm u vchodu do mešity. „Exploze se ozvala, když ochranka začala prohledávat poutníky, kteří chtěli vstoupit do svatyně,“ říká svědkyně atentátu.

Podle mluvčího iráckých bezpečnostních sil Kásima Musávího tvoří většinu obětí poutníci z Íránu. „Ženě opásané výbušninami se podařilo proniknout na jedno ze strážních stanovišť nedaleko Kázimovy mešity, kde se pak v davu poutníků vyhodila do povětří,“ sdělil.

Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského

Největším šíitským svátkem ašúrá si vyznavači tohoto směru islámu připomínají násilnou smrt proroka Husajna ze 7. století. Na znamení sounáležitosti s jeho utrpením se někteří věřící bičují do krve.

Po pádu režimu Saddáma Husajna, který protěžoval menšinové sunnity, vládlo dlouho mezi věřícími z obou táborů otevřené nepřátelství. Atentáty, útoky a přestřelky si od roku 2003 vyžádaly tisíce mrtvých, přesné počty obětí ale známy nejsou.

/*json*/{"map":{"lat":33.3420015419,"lng":44.382019043,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/