V Íránu odvrácen atentát na letadlo vnitrostátní linky

Teherán - Ochranka v Íránu zmařila atentát na letadlo, na palubě bylo 131 lidí, kteří letěli vnitrostátní linkou z Ahvázu na jihozápadě země do Teheránu. Podomácku vyrobenou bombu našla posádka na toaletě krátce po startu, letoun se pak vrátil do Ahvázu, kde byla výbušnina zneškodněna. Incident může souviset s prezidentskými volbami, které budou v zemi dvanáctého června.

Bombu našli členové palubní ochranky, která létá na domácích íránských linkách od revoluce z roku 1979 a po několika tehdejších leteckých únosech. Ahváz je střediskem provincie Chúzestán, která leží v západním Íránu u hranice s Irákem. Jsou v ní velká naleziště ropy a žije tam arabská komunita.

Nárůst násilí v Íránu

Dějištěm násilností, které Teherán připisuje vlivu sousedních zemí, ale jež mohou podle odborníků souviset s blížícími se prezidentskými volbami, byl tento týden jihovýchodní Írán.

Ve čtvrtek sebevražedný atentátník v Záhedánu při útoku na tamní šíitskou mešitu zabil 25 lidí a 145 osob zranil. Tři muži, kteří mu údajně dodali výbušniny, byli v sobotu v Záhedánu veřejně oběšeni. V pátek pak trojice ozbrojenců napadla rovněž v Záhedánu kancelář týmu prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda a zranila tři lidi. Volby se budou konat 12. června a spolu s Ahmadínežádem, který se uchází o druhý mandát, kandidují další tři politici.