Nižší volební účast se potvrzuje - předběžné výsledky hovoří o 43 procentech voličů

Brusel - Průměrná volební účast v eurovolbách v evropské sedmadvacítce dosáhla 43,01 procenta. Vyplývá to z předběžných výsledků, které na svých webových stránkách zveřejnil Evropský parlament. Účast je tak o necelá 2,5 procenta nižší než před pěti lety, kdy odvolilo 45,5 procenta obyvatel unie. K volebním urnám dorazilo podle odhadů také 25 procent Čechů, což je o 3,3 procenta méně než v roce 2004. Nejnižší účast mají pravděpodobně Slováci a Litevci, kterých k eurournám podle odhadů dorazilo o něco více než 15 procent. Vzhledem k tomu, že na webu ještě nejsou předběžné výsledky ze všech států, nelze s úplnou přesností říct, která země bude mít nejnižší, respektive nejvyšší volební účast.

Účast ve volbách do této jediné přímo volené evropské instituce je čím dál nižší. V prvních volbách do Evropského parlamentu v roce 1979 činila účast 63 procent.

Jeden z europoslanců nízkou volební účast glosoval slovy, že občané jsou zřejmě s unií velmi spokojeni. Situace však spíše hovoří o nezájmu a nedůvěře v evropské instituce.