Téměř 50 milionů Američanů nemá zdravotní pojištění

Washington - Zdravotnictví a především zdravotní pojištění patří ve Spojených státech dlouhodobě mezi žhavá a komplikovaná témata. Prezident Barack Obama vytáhl do boje za zdravotní pojištění pro všechny Američany, což byl jeden z jeho slibů. Mnoho lidí si totiž pojištění nemůže dovolit a nemá na přímé platby, pokud ošetření potřebují akutně. Musejí proto spoléhat na dobrovolné zdravotníky.

 

Z tří set milionů Američanů nemá zdravotní pojištění téměř každý šestý - tedy 46 milionů lidí. U lékaře by proto museli platit v hotovosti, jinak ošetřeni nebudou. Ani s pojištěním ale nemají vyhráno - pokud neplatí plnou částku, na zubaře nebo oční vyšetření nemají nárok.

Prezident Obama se snaží zdravotní péči zlevnit a prosadit, aby nárok na ošetření měli i nepojištění. Proti němu ale stojí farmaceutické firmy a soukromé zdravotní pojišťovny. Oponenti navíc tvrdí, že Spojené státy na zaplacení veřejné zdravotní péče jednoduše nemají.

Video Reportáž Pavla Šimka
video

Reportáž Pavla Šimka

Dobrovolní zdravotníci z nevládní organizace Remote Area Medical jezdí po USA a ošetřují zadarmo ty, kteří si péči nemohou dovolit. „Chtěl bych se dočkat doby, kdy se přesuneme tam, kam patříme - na Haiti, Dominikánské republiky nebo do Afriky. Zatím nás ale potřebují tady,“ říká zakladatel organizace Stan Brock.

Američtí dobrovolní zdravotníci
Američtí dobrovolní zdravotníci
Více fotek
  • Američtí dobrovolní zdravotníci autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/918/91758.jpg
  • Bezplatné ošetření pacientů v americkém Harrogate autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/918/91760.jpg
  • Zakladatel zdravotnické organizace Remote Area Medical Stan Brock autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/918/91754.jpg