Slovenský extremista je obviněný z hanobení rasy

Bratislava - Bývalý vůdce slovenské extremistické strany a občanského sdružení Slovenská pospolitost Marian Kotleba byl obviněn z hanobení národa, rasy a přesvědčení. Informovala o tom slovenská policie. Kotleba, který byl zatčen před protiromským shromážděním, je stíhaný na svobodě a hrozí mu tři roky vězení.

„Jako řečník na shromáždění, které se konalo v Šarišských Michalanech, ve svých vystoupeních několikrát zaútočil na etnické skupiny, rasy a národy,“ řekl policejní viceprezident Stanislav Jankovič. Dvaatřicetiletý Kotleba byl zadržen v sobotu v Banské Bystrici. Shromáždění v Šarišských Michalanech, které se konalo před dvěma týdny, stálo na začátku vlny protiromských protestů. Policie tehdy akci rozehnala a kromě Kotleby zadržela dalších 29 lidí. Další protest zorganizovala pospolitost minulou sobotu v Krompachách.

Bývalý učitel Kotleba byl obviněn již několikrát, všechna stíhání ale byla zastavena. Například v březnu letošního roku byl obviněn z podpory a propagace skupin směřujících k potlačování základních práv a svobod. Na setkání u příležitosti 70. výročí založení slovenského státu zakřičel pozdrav autoritářského státu „Na stráž!“, čímž se podle policie dopustil propagace fašismu.

Video Telefonát Olgy Bakové
video

Telefonát Olgy Bakové

Nacionalistická strana Slovenská pospolitost, zakázaná v loňském roce, se hlásila k myšlenkám prezidenta slovenského státu Jozefa Tisa. V současnosti její přívrženci sbírají podpisy, které jsou potřeba k založení plánované politické strany Naše Slovensko.