Taliban dnes zabíjel v Pákistánu i v Afghánistánu

Islámábád/Kábul - Neznámí ozbrojenci zaútočili v pákistánském hlavním městě Islámábádu na auto s ministrem pro náboženské záležitosti Hamídem Kazmím. Zraněný byl převezen do nemocnice a jeho stav je stabilizovaný, jeho řidič byl ale na místě mrtev. Kazmí patří k nejhlasitějším kritikům povstalců z hnutí Taliban, proti nimž vede pákistánská vláda vojenskou kampaň. V Afghánistánu dnes další útok Talibanu připravil o život 23 lidí včetně druhého nejvýše postaveného muže afghánské špionáže. Právě on byl podle mluvčího Talibanu hlavním terčem útoku.

Kazmí byl napaden poté, co opustil své ministerstvo na frekventované třídě pákistánské metropole. Ta je velmi bedlivě střežena policií kvůli silnému nárůstu počtu útoků muslimských radikálů. Za poslední dva roky v Pákistánu zahynulo při takových útocích přes 2000 lidí. Dva ozbrojení muži na motocyklu zahájili palbu na ministrův automobil a pak se dali na útěk. Kazmího vůz poté narazil do stromu.

Střela ministrovi roztříštila kost v noze, jeho život ale není v ohrožení. Ministrův řidič byl zasažen do hlavy a zemřel na místě. Těžce raněn byl i ministrův tělesný strážce. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil, pákistánská policie ale soudí, že za útokem stojí muslimští vzbouřenci.

V Afghánistánu zabil Taliban druhého nejvyššího šéfa špionáže

Sebevražedný atentátník v Afghánistánu najel autem naloženým výbušninou do pohřebního průvodu. Zahynulo nejméně 23 lidí, dalších 36 lidí bylo zraněno. Nálož explodovala v době, kdy místní vládní činitelé slavnostně otevírali novou mešitu ve městě Materlam, správním středisku provincie Laghmán. Na místě byl velký dav lidí a mezi přítomnými byli členové místní provinční rady a náměstek šéfa afghánské špionáže Abdulláh Laghmání, který při útoku zahynul.

Při atentátu na ministra pro náboženské záležitosti Hamída Kazmího zemřel řidič
Při atentátu na ministra pro náboženské záležitosti Hamída Kazmího zemřel řidič
Více fotek
  • Při atentátu na ministra pro náboženské záležitosti Hamída Kazmího zemřel řidič autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1086/108575.jpg
  • Následky atentátu na ministra pro náboženské záležitosti Hamída Kazmího autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1086/108578.jpg