Rakouská pošta přepouští zaměstnance policii

Vídeň - Rakouská pošta čelí podobnému problému jako ta česká, její vedení by se rádo zbavilo přebytečných pracovníků, s čímž ale nesouhlasí odbory. V Rakousku se pokoušejí o netradiční řešení. Pošta chce přepustit zaměstnance policii, která o ně má naopak nouzi. Na nápad kývli i odboráři a od prvního září se realizuje.

Na rakouských poštách je zaměstnaných zbytečně moc lidí, které nelze podle zákona propustit. U policie se naopak po personálu zoufale shánějí. A tak prvních 40 rakouských pošťáků zkouší od tohoto týdne štěstí jakožto strážci zákona. 

„V administrativě je spousta práce, kterou mohou lidé z pošt a telekomunikací bez problémů vykonávat, například vyhodnocování dat z radarů na silnicích a podobně,“ vysvětluje Rudolf Gollia, mluvčí rakouského Ministerstva vnitra. 

Video Reportáž Jana Moláčka
video

Reportáž Jana Moláčka

Rakouská pošta se stejně jako ta česká připravuje na nástup konkurence. Pokouší se proto kromě přebytečných zaměstnanců zbavit i ztrátových poboček. Obojí je ale problém. Loni před Vánocemi třeba poštovní odbory hrozily stávkou uprostřed největšího náporu. Dohoda s policií je ale opatřením, na němž se všechny strany bez větších problémů shodly. 

„Tuto myšlenku podporujeme od samého začátku, protože mezi zaměstnanci pošty je o novou pracovní perspektivu u policie velký zájem,“ říká mluvčí rakouských poštovních odborů Martin Palensky. 

Pokud se projekt osvědčí, mohlo by k policii nastoupit až několik set rakouských pošťáků. Služba se zbraní u pasu je sice nečeká, uvolní ale pro boj s rostoucí kriminalitou opravdové policisty, kteří teď musejí zbytečně trávit čas za psacím stolem.