USA jsou připraveny vést se Severní Koreou přímé rozhovory

Washington - Ministerstvo zahraničí Spojených států oznámilo, že je připraveno na přímé rozhovory se Severní Koreou. Jejich cílem by bylo přesvědčit ji, aby se vrátila k šestistranným jednáním o ukončení svého jaderného programu. Představitelé USA byli dříve vůči přímým rozhovorům s KLDR zdrženliví. Tvrdili, že Pchjongjang se nejprve musí vrátit k mnohostranným rozhovorům a že bilaterální jednání se mohou uskutečnit pouze v rámci těchto debat.

„Připravujeme se na dvoustranné diskuse se Severní Koreou,“ řekl v pátek mluvčí ministerstva zahraničí P.J.Crowley. „Kdy se to stane, kde se to stane, musíme počkat a uvidíme. Zatím jsme se nijak nerozhodli, jen prostě říkáme, že jsme připraveni na bilaterální jednání, jestliže to pomůže šestistrannému procesu,“ komentoval situaci mluvčí ministerstva.

Pchjongjang na podzim 2005 souhlasil s tím, že se vzdá svého jaderného programu výměnou za hospodářskou pomoc. Takzvaných šestistranných jednání se účastnili zástupci obou Korejí, Ruska, Číny, Spojených států a Japonska. KLDR posléze zahájila likvidaci svého jaderného zařízení, ale o rok později otestovala svou jadernou nálož a letos v květnu další.

Rozhovory jsou od konce loňského roku ve slepé uličce - KLDR prohlásila proces za „mrtvý“ a vláda amerického prezidenta Baracka Obamy hledá způsob, jak jej oživit. Washington věří v zásah Číny, která má na Severní Koreu největší vliv a jejími odpaly strategických raket i jadernými testy je rovněž velmi znepokojena.

Podle Crowleyho je nepravděpodobné, že by se dvoustranné rozhovory mohly uskutečnit ještě před Valným shromážděním OSN, které se koná tento měsíc. Odmítl říci, jestli by zvláštní vyslanec USA Stephen Bosworth mohl přijmout pozvání KLDR k návštěvě Pchjongjangu.