Íránská televize Press TV vysílala záběry z testu rakety Šaháb-3 a za muslimské modlitby oznámila, že byl test úspěšný. Touto zbraní, kterou Írán již vyzkoušel loni, je možné z íránského území zasáhnout Izrael. Íránské vedení se netají nepřátelstvím k židovskému státu a prezident Mahmúd Ahmadínežád mu upírá právo na existenci.
Teherán ke zkouškám přistoupil krátce poté, co v pátek oznámil, že buduje nové podzemní zařízení na obohacování uranu. Cvičení, na němž by jinak nebylo nic výjimečného, tak začalo v ovzduší mezinárodního znepokojení z pokračování jeho kontroverzního jaderného programu. Před schůzkou Íránu a šesti velmocí příští čtvrtek v Ženevě pak raketové testy podle pozorovatelů nutně vypadají jako demonstrace síly.

Testy íránských raket
Testy íránských raket
Reportáž Martina Jonáše
Írán prý neporušuje normy mezinárodního práva
Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Hasan Kaškaví se dnes pokusil rozptýlit obavy z nového zařízení na obohacování uranu. Továrna se buduje u Kómu a podle mluvčího „v ničem neporušuje normy mezinárodního práva“. Toto zařízení bude podobně jako zařízení už vybudované v Natanzu otevřeno pro inspekce Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Kaškaví řekl, že je Teherán „všechny otázky související s novým nukleárním provozem připraven vyjasnit“.
Šéf Íránské organizace pro jadernou energii Alí Akbar Sálehí už předtím řekl, že Írán nehodlá v tomto zařízení obohacovat uran 235 na víc než na pět procent, tedy na úroveň odpovídající jenom civilnímu, a nikoli vojenskému využití. Íránci ale minulý týden přiznali, že umí vyrobit centrifugy nové generace, které chtějí instalovat v Natanzu. Írán popírá, že se pokouší vyrobit atomovou bombu.
Íránské střely a jejich dolet
