Sojuz se připojí k ISS v noci na pátek

Bajkonur - Ruská kosmická loď Sojuz, která krátce před půlnocí SELČ odstartovala z kosmodromu Bajkonur, by se měla v noci na pátek připojit k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Dva američtí astronauti a ruský kosmonaut se na palubě ISS připojí k současné tříčlenné posádce a stráví ve vesmíru téměř půl roku. Během pobytu na oběžné dráze by měli několikrát vystoupit do vesmíru, uvést do provozu nové vybavení stanice a udržovat ji v chodu.

Současný start Sojuzu je už stým letem amerického nebo ruského vesmírného plavidla k ISS od roku 1998, kdy se začalo se stavbou orbitálního komplexu. Start připadl na výročí první cesty ženy do vesmíru - 16. června 1963 se do kosmu z Bajkonuru vydala ruská kosmonautka Valentina Těreškovová. „Je to čest, startovat v její den,“ komentovala to před odletem americká astronautka Shannon Walkerová.

Na palubě je i vesmírný veterán Jurčichin

Walkerová je jediným vesmírným nováčkem v posádce Sojuzu. Společně s ní letí americký astronaut Doug Wheelock, který navštívil ISS už v roce 2007 na palubě raketoplánu Discovery. Ruský kosmonaut Fjodor Jurčichin je už veteránem kosmických letů: v roce 2007 strávil na stanici půl roku jako velitel tehdejší posádky.

ISS v příštích měsících očekává poslední dvě návštěvy amerických raketoplánů, jejichž provoz poté bude zastaven. V polovině září by ke stanici měl letět Discovery, v listopadu pak Endeavour.